31.05.2017

UCZNIOWIE KROŚNIEŃSKIEJ BUDOWLANKI NA PRAKTYKACH W BERLINIE

Uczniowie klas drugich Technikum Nr 6 im Jana Sas Zubrzyckiego w Krośnie na przełomie kwietnia i maja odbyli miesięczne praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w Berlinie. Wyjazd  piętnastoosobowej grupy praktykantów pod opieką Pana Jana Reca był możliwy dzięki realizacji w szkole projektu „Mobilności europejskie szansą lepszego zatrudnienia dla uczniów i rozwoju szkoły finansowanego” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

UCZNIOWIE KROŚNIEŃSKIEJ BUDOWLANKI NA PRAKTYKACH W BERLINIE - zdjęcie w treści

Uczniowie z klasy Technikum Architektury Krajobrazu zdobywali doświadczenie w August-Heyn-Gartenarbeitsschule Neukölln. Jest to ponad trzy-hektarowe ekologiczne gospodarstwo ogrodnicze, w którym prowadzone są zajęcia przyrodnicze dla dzieci ze szkół podstawowych i zawodowych w ramach realizacji programu nauczania. Uczniowie naszej szkoły wykonywali tam wszystkie prace związane z urządzaniem i pielęgnacją terenów zielonych.

UCZNIOWIE KROŚNIEŃSKIEJ BUDOWLANKI NA PRAKTYKACH W BERLINIE - zdjęcie w treści  nr 1

Praktykanci i praktykantki z klasy Technikum Budownictwa uczyli się zawodu pracując na dużej budowie w centrum miasta, którą nadzoruje firma BECK Trockenbau.  Jest to budynek mieszkalny częściowo rewitalizowany, w którym jest kilkaset mieszkań. Uczniowie  wykonywali tam  prace wykończeniowe przy suchej zabudowie.

Realizacja praktyk w Berlinie z pewnością nie tylko pozwoliła uczniom zdobyć doświadczenie w swoim zawodzie, ale dzięki zakwaterowaniu u rodzin niemieckich mieli okazję poznać i otworzyć się na kulturę i obyczajowość innej społeczności europejskiej. Miesięczny pobyt w Berlinie był również okazją do  poznania nowych ludzi, podszlifowania języka obcego czy po prostu samodzielnego sprawdzenia się w obcym środowisku. Jest to na pewno przygoda życia, którą uczestnicy projektu będą często i mile wspominać.

Opracowanie: MZS 5