uczniowie podczas występu
03.03.2020

Uczniowie Budowlanki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Na dzień 1 marca, przypada narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem sowieckim o wolną Ojczyznę po 1944 roku, jedynych, którzy wytrwali do końca w obronie wolności i suwerenności kraju. Zapłacili za to ogromna cenę. Komunistyczny aparat represji skierował znaczne siły do walki z Nimi. Wyklęci ginęli w walce, byli aresztowani, trafiali do więzień, skazywano ich na karę śmierci. Komunistyczny wymiar sprawiedliwości szafował wyrokami śmierci dla najlepszych synów naszej Ojczyzny. Pamięć o nich nie zaginęła, pomimo wysiłków komunistycznej propagandy. Od lat powracają do świadomości społecznej – jako niezłomni bohaterowie wolności. W ten nurt przywracania pamięci – już po raz 9 włączyła się krośnieńska szkoła architektoniczno-budowlana. W tym roku, dnia 27 lutego, o godz. 9.00 w RCKP w krośnie, odbył się spektakl pt. ”Pilecki”, przygotowany przez Panią Barbarę Zagdańską-Kłym wraz z grupą teatralna naszej szkoły. Spektakl pokazuje ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego w mokotowskim więzieniu, przesłuchania i śledztwo, któremu został poddany oraz metody stosowane przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.

Uczniowie Budowlanki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści


Witold Pilecki – Wilnianin, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, rotmistrz kawalerii, obrońca Ojczyzna z 1939 r. – Żołnierz Niezłomny - w każdej sytuacji. W 1940 r. na ochotnika dostaje się do Auschwitz i tam tworzy konspirację. W 1943 r. ucieka z obozu i przekazuje raport na temat ludobójstwa. W następnych latach walczy w powstaniu warszawskim i tworzy konspirację antysowiecką. Ginie w wyniku morgu sądowego w 1948 r. W spektaklu wykorzystano poezję E. Słońskiego i T. Gajcego. Był on skierowany do młodzieży krośnieńskich szkół średnich.
 

Uczniowie Budowlanki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści  nr 1

 

O godzinie 11.00 miała miejsce inauguracja projektu edukacyjnego pn. Śladami historii”, adresowanego dla uczniów szkół podstawowych z krosna i okolic. Celem projektu jest wpajanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej. Na pierwszym spotkaniu uczniowie wysłuchali wykładu Pana Wiesława Biedronia o zagrożeniach totalitaryzmu i roli Żołnierzy Wyklętych w walce o wolność Ojczyzny. Drugim punktem było obejrzenie spektaklu o Witoldzie Pileckim, zaś całość dopełniły warsztaty historyczno – teatralne, prowadzone przez Panią Zagdańską-Kłym i P. Biedronia. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o rotmistrzu Pileckim. Końcowym akordem było odśpiewanie na scenie wraz z aktorami spektaklu, pieśni „Polska” E. Słońskiego - https://www.youtube.com/watch?v=EkHYkLF0Reg .
 

Udział w spektaklu wzięli:

Emanuel Kowalski - rotmistrz Pilecki
Kacper Dyląg- Józef Różański
Dominika Wąsik - Maria Pilecka
Nikola Ginalska, Julia Brodzicka, Wiktoria Puchała - chór
Jakub Wróbel, Mateo Pobuta - obsługa techniczna
Dawid Jaślar - fortepian

Opracowanie: ZSA-B

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie