uczestniczki podczas staży w Portugalii
30.05.2019

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe

Europejskie trendy we współczesnym fryzjerstwie mogły poznawać uczennice klas fryzjerskich oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych fryzjerskich i kosmetycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie, dzięki realizacji projektu „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe” - Portugalia 29.04 – 17.05. 2019 r. w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe - zdjęcie w treści

Stażystki oraz praktykantka odbywały trzytygodniowe staże i praktykę zawodową w salonach fryzjerskich i fryzjersko – kosmetycznych  w pięknych miastach Povoa de Varzim i Esposende położonych w północnej części Portugalii tuż nad Oceanem Atalntyckim. Współpraca szkoły z portugalską firmą Euromob umożliwiła beneficjentkom odbycie staży i praktyk w warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić szkoła. 14 adeptów fryzjerstwa oraz 1 nauczyciel uczyli się zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych. Zarówno w czasie staży jak i praktyk uczestniczki zdobyły bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy, a także wykonywania usług fryzjerskich i kosmetycznych odmiennych od polskich standardów. Obserwowały organizację portugalskich przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania nimi, zasady współpracy między pracownikami i właścicielem, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy.

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe - zdjęcie w treści  nr 1

Beneficjentki projektu bardzo wysoko oceniły kompetencje zawodowe oraz zaangażowanie w nauczanie zawodu pracodawców wybranych przez firmę Euromob do realizacji projektu. Dzięki temu, oprócz doskonalenia umiejętności zawartych w programie staży i praktyk, miały okazję nauczyć się nieznanych im wcześniej usług, czyli wykonywania zabiegów nawilżających włosy za pomocą wysokiej klasy urządzeń cenionych, europejskich firm, modelowania suchych włosów, prostowania włosów za pomocą szczotki i suszarki, keratynowego przedłużania włosów oraz prawidłowego masażu głowy podczas jej mycia. Ten zabieg (masaż głowy) jest w Portugalii uznawany za bardzo ważną fazę wstępną, której fryzjerzy poświęcają dużo czasu, od 20 do 30 minut.

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe - zdjęcie w treści  nr 2

Podczas pracy uczennice mogły wypróbować działanie nieznanych w Polsce materiałów fryzjerskich i kosmetycznych. Uczestniczyły w instruktażu nowych technik strzyżenia oraz obserwowały wykonywanie krótkich cięć przy pomocy brzytwy. Poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych nie jest jedyną korzyścią z udziału w zagranicznych stażach. Dodatkowy atut stanowi możliwość doskonalenia kompetencji językowych. Przed mobilnością uczennice poznawały słownictwo branżowe w tym języku portugalskim, uczestnicząc w kursie przygotowanym na szkolnej platformie Moodle przez koordynatora projektu, natomiast podczas staży realizowały dwudziestogodzinny kurs prowadzony przez lektora języka portugalskiego. Okazji do nawiązywania obcojęzycznych kontaktów miały wiele, rozmawiały z pracodawcami, klientami czy obsługą salonu. Gdy pojawiły się trudności z porozumieniem stażystki wspierały się językiem angielskim. Niecodzienna sytuacja, w jakiej znalazły się uczestniczki, zmieniła ich stosunek do nauki języków obcych. Zauważyły, jak ważna jest ich znajomość. Niewątpliwym walorem zagranicznych mobilności są również atrakcje turystyczne, które oferują organizatorzy.

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe - zdjęcie w treści  nr 3

Stażystki w wolnym czasie odbyły wycieczki do wspaniałych, historycznych miejsc, takich jak: Braga, Aveiro, Guimaraes, Vila do Conde czy Porto. Zobaczyły piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznały także najważniejsze w Portugalii miejsca kultu, sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Gór) i Fatimę – Sanktuarium Maryjne. Aby lepiej poznać historię Povoa de Varzim, zwiedziły Miejskie Muzeum Etnografii i Historii. Zobaczyły wystawy przedstawiające życie, sztukę i tradycje społeczności rybaków i rolników na przestrzeni wielu setek lat.

Uczennice ZSP Nr 2 z wizytą w Portugalii po wiedze i doświadczenie zawodowe - zdjęcie w treści  nr 4

Po powrocie uczestniczki podzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami oraz koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych. Natomiast przed całą społecznością szkolną zaprezentują swoje umiejętności w czasie Dnia Europejskiego. Pochwalą się także otrzymanymi certyfikatami (zawodowymi, językowymi i Europass Mobilność), które uznawane są w całej Unii Europejskiej. Zyski z udziału w zagranicznych stażach są niepoliczalne i niewatpliwe staną się atutem w przyszłości w czasie poszukiwania i wykonywania pracy zawodowej.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie: https://www.flickr.com/photos/93775581@N03/albums/72157672980352008 
 

Opracowanie: Małgorzata Płatek/ZSP Nr 2 w Krośnie

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie