28.04.2016

W dniach 20-23 kwietnia 2016 roku w Spale (województwo łódzkie) w Stacji Terenowej Uniwersytetu Łódzkiego odbył się etap centralny - zawody III stopnia III Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Eliminacje zawodów III stopnia rozpoczęły się od napisania testu z zakresu geografii turystycznej oraz organizacji imprez turystycznych.

Następnie każdy z 30 uczestników przedstawiał przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną produktu turystycznego, nawiązując do tematu przewodniego tegorocznej Olimpiady – „Szlaki turystyczne. Od pomysłu do realizacji”.

Uczennica krośnieńskiego „Szczepanika” - Martyna Wacławik z klasy III TT  Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika kształcąca się w zawodzie technik obsługi turystycznej awansowała do tych zawodów centralnych po wygraniu rywalizacji szkolnej oraz znakomitemu występowi na eliminacjach okręgowych w Rzeszowie. Już sam awans do finału na szczeblu centralnym olimpiady był jej sporym osiągnięciem. Martyna poradziła sobie znakomicie w tym finale. Przygotowała i przedstawiła bardzo dobrze ocenioną prezentację nt. „Szlak ikon - Dolina Sanu" co zapewniło jej awans do II części finału. Drugiego dnia zawodów 15 finalistów – wśród nich Martyna - realizowało zadanie polegające na opracowaniu programu 1-dniowej wycieczki po Lipsku, uwzględniając preferencje zamawiającego. Praca z planem miasta, przewodnikiem turystycznym i informatorami przygotowanymi przez organizatorów także w językach obcych, okazała się dużym wyzwaniem, z którym Martyna również znakomicie sobie poradziła.

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie została laureatką Olimpiady Wiedzy o Turystyce - zdjęcie w treści

W efekcie Martyna Wacławik uzyskała tytuł Laureata Olimpiady Wiedzy o Turystyce, zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej, a także indeks na wybrany kierunek Wydziału Geograficznego na Uniwersytecie Łódzkim.

Opiekunem merytorycznym uczennicy jest Angelika Majkut.