11.06.2013

Uczennica Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie w krajowej czołówce – V miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989” organizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty we współpracy z Podkarpackim Kuratorium, a patronowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie Aleksandra Adamska uczestniczyła wraz ze swoim opiekunem naukowym panią Agatą Rysz w finale ogólnopolskim w/w konkursu, który odbył się  8 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wcześniej wojewódzka komisja konkursowa wysoko oceniła pracę uczennicy „Życie za niepodległą Polskę”, klasyfikując ją na III miejscu wśród uczestników szkół podstawowych Podkarpacia i tym samym awansując do ogólnopolskiego finału konkursu. W trzecim, a zarazem ostatnim etapie konkursu, w kategorii szkół podstawowych, udział wzięło 31 uczniów, których prace zostały ocenione najwyżej w 14 województwach, wśród nich Aleksandra Adamska.

Uczennica Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie w krajowej czołówce – V miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym  - zdjęcie w treści

Aleksandra Adamska wraz z Panią Agatą Rysz

Finaliści prezentowali swoje prace uzasadniając przede wszystkim: wybór tematu, przedstawiając sposób zbierania materiałów źródłowych i wykorzystania literatury fachowej. Komisja ogólnopolska oceniała również umiejętność dokonania analizy zebranego materiału oraz samodzielność przemyśleń i interpretacji faktów. Na atrakcyjność prezentacji Oli miały wpływ także materiały, publikacje i zdjęcia pozyskane z archiwum rodzinnego.

Wyniki zmagań ogólnopolskich ogłoszono w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w czasie uroczystego podsumowania konkursu, które zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych gości. Aleksandra Adamska została laureatką zaszczytnego V miejsca w Polsce. Godnie reprezentowała szkołę, Krosno, województwo. Sukcesu gratulowali jej wręczając okolicznościowy dyplom i nagrody: Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności - prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Wiceprezes Fundacji Armii Krajowej w Londynie – Adam Komorowski.

Uroczystość wręczania nagród laureatom konkursu obserwowali także Rodzice i siostra Oli, dumni z Jej osiągnięć.