02.06.2016

Uczeń „Mechanika” Wicemistrzem Polski XVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej 2016

Bartek Kielar uczeń  klasy II Technikum krośnieńskiego "Mechanika” został Wicemistrzem Polski w XVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej 2016.

Logotyp Olimpiady Techniki SamochodowejOlimpiada Techniki Samochodowej ma już 17-letnią tradycję. Co roku bierze w niej udział kilka tysięcy uczniów z ponad 200 szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap rozgrywał się w poszczególnych szkołach samochodowych i mechanicznych w całej Polsce. Do półfinału,  który odbył się 19 marca 2016 r.  w budynku Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych  Politechniki Warszawskiej, zakwalifikowało się 528 uczniów. Wybór półfinalistów był trudny bo każdy uczestnik Olimpiady wykazywał się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności w zadaniach motoryzacyjnych. Ważnym dla uczestników półfinału był fakt, że Olimpiada Techniki Samochodowej była i jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a najlepsi finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  otrzymywali zwolnienie z kwalifikacyjnych egzaminów zawodowych kończących szkołę.

Dyplom

Z grona półfinalistów  do grupy najlepszych 10 finalistów dostał się uczeń naszej szkoły Bartek Kielar z klasy II Technikum.

Bartek Kielar

Finał XVII Olimpiady Techniki Samochodowej odbył się 21 maja 2016 r. w siedzibie  firmy Robert Bosch w Warszawie przy ul. Jutrzenki 105.

Każdy z uczestników musiał wykonać zadania:

1. Znaleźć przyczynę niesprawności silnika Diesla z układem zasilania Common Rail, który nie dawał się uruchomić
  2. Skomunikować się ze sterownikiem układu ESP oraz innymi systemami pojazdu oraz znaleźć przyczynę braku komunikacji używając multimetru i oscyloskopu pomiarowego.

Obydwa zadania należało wykonać w czasie po 15 minut.

Bartek Kielar z organizatorami Olimpiady

Reprezentant naszego Technikum -  Bartłomiej Kielar zajął 2 miejsce uzyskując tytuł Wicemistrza XVVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej z liczbą 84 pkt., a do miejsca pierwszego zabrakło mu tylko 4 pkt. Bartek Kielar okazał się najmłodszym uczestnikiem finału. Został także wyróżniony przez pracowników firmy Bosch za profesjonalne podejście do diagnostyki, sumienne i sukcesywne wykonywanie zadania. Otrzymał miano "najlepszego dieslowca wśród finalistów". Wraz z drugim członkiem drużyny Danielem Pachaną,  Bartek sprawił iż Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie znalazł się na miejscu 3 wśród samochodowych szkół uzyskując tytuł Trzeciej Szkoły Samochodowej w Polsce 2016.

Bartek Kielar z organizatorami Olimpiady

Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Krzysztof Karkut.