16.12.2011

Tytuł „Szkoły Uczącej Się” dla Szkoły Podstawowej Nr 6 im Janusza Korczaka w Krośnie

Rada Jakości Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, po dokonaniu analizy i oceny pracy szkoły, podjęła decyzję o nadaniu Szkole Podstawowej Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie tytułu „Szkoły Uczącej Się” (takich  placówek jest w naszym województwie tylko sześć).

Nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 6  od dawna poszukiwali sposobu efektywnego nauczania. Wielu martwiło to, że uczniów często nie interesuje wiedza, którą chcą przekazać swoim uczniom. W  zespołach przedmiotowych  zastanawiali się, co zrobić by zwiększyć motywację uczniów do nauki, bardziej zainteresować ich tym, co się dzieje na lekcjach. Odpowiedzią na te pytania stało się Ocenianie kształtujące.

Ocenianie kształtujące w Szkole uczącej się to półtoraroczny, kompleksowy program wspierający jakość nauczania i uczenia się w szkole. Poprzez cykl szkoleń, konferencji i kursów  internetowych przygotowuje szkołę do pracy z ocenianiem kształtującym. Stosowanie OK w znaczący sposób wpływa na poprawę efektów uczenia się uczniów. Potwierdzają to wyniki badań naukowych.

Uczenie się jest kluczową umiejętnością człowieka, a jego rozwijanie najważniejszą misją szkoły. Ocenianie kształtujące (OK) koncentruje się na dobrym nauczaniu i w konsekwencji na efektywnym uczeniu się uczniów. 22 listopada 2011 roku  w Szkole Podstawowej Nr 6 im Janusza Korczaka w Krośnie odbył się panel koleżeński. Dyrekcja i nauczyciele zaprosili zaprzyjaźnione szkoły, by pokazać, w jaki sposób pracują nad ocenianiem kształtującym, współpracują z rodzicami i jak udaje się im organizować swoją pracę w oparciu o procedury jakości szkoły uczącej się. Celem wizyty w szkole było również zapoznanie gości z wybranymi realiami placówki tak, by móc kompetentnie rozmawiać o celach oraz prowadzonych i planowanych przez szkołę działaniach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele:
- Szkoły Podstawowej Nr 2 w Harcie,
- Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chmielniku,
- Szkoły Podstawowej Nr 11 w Jarosławiu,
- Miejskiego Zespołu Szkól Nr 1 w Krośnie.

Gośćmi spotkania byli: Z – ca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Z – ca Naczelnika Wydziału Edukacji UM Krosna Jolanta Kopciuch – Szmyd, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 7 w Krośnie Urszula Socha, przedstawiciele Rady Rodziców. Spotkanie prowadziła Indira Lachowicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Dzień panelu był świętem w szkole. Rozpoczął się powitaniem gości przez Panią Dyrektor Teresę Janusz,  później odbyła się krótka wycieczka po szkole. Goście przyglądali się lekcjom: przyrody, j. polskiego i zajęć zintegrowanych. Na wszystkich lekcjach stosowane były elementy oceniania kształtującego i inne ciekawe rozwiązania metodyczne, jak praca w grupach i wykorzystanie tablicy interaktywnej.

Następnie przedstawiciele zaproszonych szkół przeprowadzili rozmowy  z nauczycielami, rodzicami i uczniami. Wrażenia ich były jak najlepsze. Zauważyli dobrą współpracę nauczycieli i uczniów. Rodzice podkreślali, że ich dzieci uczęszczają do wyjątkowej szkoły -  dającej możliwości rozwijania swoich umiejętności, talentów, motywacji do nauki,  zdyscyplinowania, dobrych relacji z nauczycielami.

Ostatnim elementem dnia była dyskusja panelowa  nad  realizowanymi w szkole celami, w której, oprócz uczestników panelu oraz przedstawicieli społeczności szkolnej, w tym bardzo licznie zgromadzonych rodziców, wzięli też udział wyżej wymienieni goście. Gospodarze powitali wszystkich ciekawym występem zaprezentowanym przez uczniów.

Tytuł „Szkoły Uczącej Się” dla Szkoły Podstawowej Nr 6 im Janusza Korczaka  w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Liderzy zespołów przedstawili pracę nad realizowanymi w szkole celami:
1. Nauczyciele pomagają pokonywać trudności i osiągać lepsze wyniki w nauce stosując ocenianie kształtujące.
2. Szkoła skutecznie współpracuje z rodzicami.

Prezentacjom towarzyszyła dyskusja, w której docenione zostały osiągnięcia szkoły. Zastanawiano się nad wpływem oceniania kształtującego na poprawę jakości pracy szkoły, a także na wyniki nauczania. Uczestnicy dyskusji byli przekonani jak ważna we wdrażaniu oceniania kształtującego jest współpraca rady pedagogicznej, którą szkoła realizowała w programie SUS. Zastanawiano się także, jak współpracować z rodzicami i uczniami na rzecz dobra uczniów tej szkoły.

Wysiłek szkoły został doceniony, przez co szkole nadany został tytuł „Szkoły Uczącej Się” – Certyfikat jakości wdrażania oceniania kształtującego. Spotkanie zakończyło wystąpienie Z-cy Prezydenta Miasta Krosna-Bronisława Barana. Gratulacjom, złożonym z okazji otrzymania tytułu, towarzyszyła refleksja, że szkoła - wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom dzieci i ich rodziców – realizuje idee swojego patrona – Janusza  Korczaka,  a nauczyciele nie boją się, tak jak On, zejść z katedry by być wśród swoich podopiecznych. Kończąc Pan Prezydent podkreślił fakt, iż Szkoła Podstawowa Nr 6 w Krośnie jest szóstą w województwie otrzymującą „Certyfikat Szkoły Uczącej Się” plasujący ją w gronie najlepszych, wiodących placówek oświatowych