2146419269.jpg
05.11.2014

Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w SP 8

Wychowawcy w poszczególnych klasach przeprowadzili pogadankę na temat chleba żytniego na zakwasie oraz zdrowego stylu życia. Omówiono także sprawę poszanowania chleba oraz przedstawiono sytuację krajów, w których brakuje tego podstawowego produktu żywnościowego. Dokonano także przeglądu towaru w sklepiku szkolnym, zachęcając uczniów do zakupu tylko zdrowej żywności.

W czasie tego tygodnia wszystkie klasy własnoręcznie wypiekały chleb. Każde dziecko uczestnicząc w tej czynności, nauczyło się poszczególnych etapów otrzymywania tego produktu. Chleb pieczony był na przygotowanym wcześniej zakwasie, z uwagi na największe walory zdrowotne takiego pieczywa. Klasy dobrowolnie dosypywały różne nasiona (słonecznik, siemię lniane, dynia, sezam) oraz inne dodatki (płatki owsiane, otręby, kminek, czarnuszka). Tak więc nie było chlebów o tym samym smaku. Dzieci były bardzo zainteresowane i z niecierpliwością oczekiwały  finału swoich wypieków. Jedna z klas przygotowała chleb dla dzieci chorych na celiakię. Trudniejszy wypiek z mąki bezglutenowej udał się wyśmienicie.

Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w SP 8 - zdjęcie w treści

Po wspólnej degustacji, ogłoszono konkurs plastyczny na temat : „Smak chleba”.  Do konkursu przystąpiło 78 uczniów. Najlepsze prace wywieszono na gazetce w holu szkoły, obok stoiska informującego o przeprowadzanej akcji. Na stoisku tym umieszczono produkty do wypieku chleba, snopek różnorodnych zbóż, gałązki lniane oraz w słoiczkach podpisane różnorodne nasiona i ziarna zbóż.

Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w SP 8 - zdjęcie w treści  nr 1

Wybrane klasy odbyły wycieczkę do piekarni, gdzie zapoznały się z wypiekiem na skalę przemysłową. Piekarz opowiadał o swojej pracy i pokazywał urządzenia służące do wypieku.  Uczestnicy wycieczki  mieli także okazję degustować różnorakie rodzaje pieczywa. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem a przez tydzień unosił się w szkole piękny zapach pieczonego chleba.

Organizatorzy wierzą, że działania te przyczynią się do zdrowszego stylu życia uczniów i ich rodzin.

Opracowanie: Barbara Niedziela ( MZS 8)