25.10.2012

Tydzień chleba w SP 8 w Krośnie

Celem akcji było podniesienie świadomości uczniów na temat odżywczych i zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie,  wypiekanego tradycyjnymi metodami.

Tydzień chleba w SP 8 w Krośnie - zdjęcie w treści

Realizację  „Tygodnia Chleba w Szkole” rozpoczęto od przygotowania wystawy zbóż, różnych ziaren i gatunków mąki,  których używa się do pieczenia chleba. Uczniowie obejrzeli  krótki film pt. „ Od ziarenka do bochenka”. Zobaczyli ogromną  pracę ludzi i wykorzystanie  różnych maszyn w produkcji chleba.

Informacji o sposobie pieczenia chleba, jego rodzajach dostarczyły wycieczki do piekarni, oraz spotkanie z piekarzem p. Markiem Kiełtyką, które zorganizowano w szkolnej świetlicy. Można było degustować  różne rodzaje pieczywa.

Tydzień chleba w SP 8 w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Największym przeżyciem było pieczenie chleba przez uczniów. Każda klasa  wyrabiała ciasto z zakwasem na swój chleb. W ten sposób poznano skład chleba i sposób jego wykonania. Następnego dnia, po wyrośnięciu, chleb w foremce wkładano do piekarnika. Po jego upieczeniu każdy uczeń przygotowywał kanapki według własnego pomysłu. Wspólnie w klasie spożywano je ze smakiem. Przez cały tydzień w  szkole pięknie pachniało wypiekami.

Tydzień chleba w SP 8 w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 2

W czasie lekcji wychowawczych przeprowadzane były pogadanki zachęcające do spożywania większej ilości chleba - głównie żytniego, na zakwasie, z ziarna pochodzącego z pełnego przemiału. Ogłoszony został również konkurs na najciekawsze opowiadanie lub wiersz, oraz konkurs plastyczny na temat „To się upiecze”. Najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyeksponowane na  szkolnym korytarzu.

Tydzień chleba w SP 8 w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 3

Mamy nadzieje, że po tym tygodniu  wzrósł wśród  uczniów szacunek do chleba, a większość kanapek na drugie śniadanie będzie robiona ze  zdrowego, razowego chleba.