28.02.2013

Szkoły uzupełniające znikają ze „szkolnej” mapy Polski

Licea i technika uzupełniające oraz technika i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych znikają ze "szkolnej" mapy Polski. Miasto, dostosowując się do ogólnopolskich przepisów, likwiduje te szkoły. Na ostatniej sesji Rady Miasta Krosna (27.02), radni podjęli stosowne uchwały.

W wyniku reformy systemu szkolnictwa i zmianami w ustawie o systemie oświaty, w Krośnie zlikwidowane zostały Technika Uzupełniające nr 2, nr 3 i nr 4, Technikum dla dorosłych oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla dorosłych.

Żadna z tych szkół od dłuższego czasu nie prowadzi kształcenia – zapewnia Naczelnik Wydziału Edukacji - Grażyna Gregorczyk. Zaprzestanie naboru do likwidowanych szkół wynika z przepisów ustawy, a podjęcie uchwał likwidujących te placówki było niezbędne dla dostosowania sieci szkół w mieście do obowiązujących przepisów prawa.

Decyzja o likwidacji szkół została poprzedzona uchwałą intencyjną (listopad 2012 r.), wskazującą na zamiar przekształcenia tych szkół, oraz konsultacjami ze związkami zawodowymi. Pozytywne opinie wyraziły NSZZ "Solidarność" Pracowników Wychowania i Oświaty w Krośnie oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Krośnie. Decyzja ta uzyskała także pozytywną opinię Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Na krośnieńskim rynku edukacyjnym w dalszym ciągu funkcjonują trzy szkoły, które mają jeszcze uczniów i słuchaczy: Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące i Technikum Uzupełniające w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty muszą one zostać zlikwidowane do 31 sierpnia 2015 r.