19.04.2013

Szkoła Podstawowa nr 10 w Krośnie w finale ogólnopolskiego konkursu „Mam 6 lat”

Rada Rodziców Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 -  Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Mam 6 lat" organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem konkursu było  wypromowanie najciekawszych działań rodziców przedszkoli oraz szkół  ułatwiających przygotowanie i adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej.

Prace oceniane były w II etapach - regionalnym i krajowym. W II edycji konkursu ocenianych było aż 4 607 prac! Najlepsze prace na poziomie regionalnym wybrali kuratorzy oświaty, a  na etapie krajowym - kapituła powołana przez Ministra Edukacji Narodowej. Rada Rodziców Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 -  Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie  w I etapie konkursu zdobyła I miejsce, a przedstawiciele zostali zaproszeni do Warszawy na galę finałową.

Do finału trafiło 16 prac przygotowanych przez rady rodziców przedszkoli, 16 – przygotowanych przez rady rodziców szkół oraz  50 wykonanych przez uczniów klas I-III, którzy rozpoczęli naukę w szkole  jako sześciolatki. Były to barwne  prace w formie listów, rysunków, filmików. Dzieci zaprezentowały w nich umiejętności, jakie nabywają w szkole. Dla nich przeznaczona została specjalna kategoria konkursowa „Mam 6 lat i potrafię...". 11 kwietnia 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się finał drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu „Mam 6 lat " z udziałem Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. W gali uczestniczyli członkowie kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej: podsekretarz stanu Joanna Berdzik, sekretarz stanu Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu Przemysław Krzyżanowski, dyrektor generalny Robert Bartold oraz minister Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Krośnie w finale ogólnopolskiego konkursu „Mam 6 lat” - zdjęcie w treści  nr 1

Nieobecna na gali Dorota Zawadzka, słynna superniania, przywitała uczestników w specjalnie im dedykowanym nagraniu. Galę zaszczyciły swoją obecnością Henryka Krzywonos z mężem oraz Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, które wspierają ideę obniżenia wieku obowiązku szkolnego. „Cieszę się i gratuluję państwu, że jesteście tą grupą ludzi, którzy nie straszą dzieci szkołą i pokazują, że jest to dla naszych dzieci miejsce dobre, właściwe i bezpieczne”  – skierował podziękowania do zgromadzonych laureatów Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Krośnie w finale ogólnopolskiego konkursu „Mam 6 lat” - zdjęcie w treści  nr 2

Podczas gali nagrodzono zwycięzców konkursu.  Ministerstwo Edukacji Narodowej uhonorowało również samorządy wyróżniające się pod względem największej liczby sześciolatków w pierwszych klasach tytułem „Samorząd na 6".