26.05.2017

Szkoła Podstawowa dla Dorosłych

W roku szkolnym 2017/2018, zgodnie z założeniami reformy oświaty, nie przeprowadza się rekrutacji do klasy I gimnazjum dla dorosłych ale do klasy VII szkoły podstawowej dla dorosłych.

Naukę w klasie VII dla dorosłych mogą podjąć:
OSOBY PEŁNOLETNIE, które ukończyły szóstą klasę szkoły podstawowej,
OSOBY NIEPEŁNOLETNIE, które:
– najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończą 16 lat,
– mają ukończone 15 lat i są uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
– osoby, które chcą kontynuować naukę na semestrach programowo wyższych, ponieważ wcześniej z różnych przyczyn były zmuszone przerwać edukację w szkole podstawowej,
– osoby, które z uwagi na obowiązki rodzinne lub pracę nie mają możliwości kształcenia w szkole młodzieżowej.

Słuchacz, który ukończył naukę w Szkole Podstawowej dla Dorosłych może:

• podjąć naukę w naszym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych i uzyskać wykształcenie średnie, a następnie w Szkole Policealnej dla Dorosłych i zdobyć tytuł technika w wybranym zawodzie,
  • równolegle (lub po ukończeniu szkoły podstawowej) uczestniczyć w Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych i zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu

UWAGA: Ukończenie LO i zdanie egzaminów w ramach poszczególnych Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych pozwala na uzyskanie tytułu technika!

•  po ukończeniu LO przystąpić do egzaminu maturalnego, który otwiera drogę na studia.

O szkole

Szkoła Podstawowa dla Dorosłych daje szansę na kontynuowanie kształcenia, a tym samym na zdobycie wykształcenia średniego i zawodowego. Nauka w Szkole Podstawowej dla Dorosłych trwa 4 semestry i kończy się egzaminem po klasie ósmej. Słuchacze promowani są po każdym semestrze.

Szkoła Podstawowa dla Dorosłych jest propozycją dla osób, które:

• po ukończeniu klasy szóstej szkoły podstawowej nie kontynuowały nauki, a chcą uzupełnić wykształcenie, zdobyć kwalifikacje zawodowe,
  • chcą kontynuować naukę na semestrach programowo wyższych, ponieważ wcześniej z różnych przyczyn były zmuszone przerwać edukację w innym gimnazjum,
  • z uwagi na obowiązki rodzinne lub pracę nie mają możliwości kształcenia w szkole dziennej.

Szkoła Podstawowa dla Dorosłych funkcjonuje w systemie:

• stacjonarnym – zajęcia odbywają się od środy do piątku,
  • zaocznym – zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu. Harmonogram zjazdów jest publikowany w pierwszym tygodniu nauki.

Wymagane dokumenty dla osób niepełnoletnich

• wniosek do Szkoły Podstawowej dla Dorosłych – nieletni,
  • oryginał świadectwa ukończenia VI klasy szkoły podstawowej,
  • fotografie (2 szt.),
  • ksero metryki urodzenia (do wglądu),
  • w przypadku ubiegania się o przyjęcie na semestr wyższy, dokumenty poświadczające ukończenie niższych semestrów,
  • opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wymagane dokumenty dla osób pełnoletnich

• wniosek do Szkoły Podstawowej dla Dorosłych,
  • oryginał świadectwa ukończenia VI klasę szkoły podstawowej,
  • fotografie (2 szt.),
  • dowód osobisty (do wglądu),
  • w przypadku ubiegania się o przyjęcie na semestr wyższy, dokumenty poświadczające ukończenie niższych semestrów.