09.06.2016

Szczepanik - Szkoła zawodowa najwyższej jakości

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie otrzymał tytuł: „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. W uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 3 czerwca w Warszawie wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły: Kierownik Kształcenia Praktycznego Stanisław Kijowski, opiekunki Koła Modelek „Gracja”: Teresa Belcik i Wiesława Szwast oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna Grażyna Gregorczyk.

Krośnieński „Szczepanik” wziął udział w „Ogólnopolskim konkursie na najlepsze praktyki szkół zawodowych w zakresie zapewnienia jakości kształcenia”, organizowanym przez Fundację „Fundusz Współpracy” w Warszawie - lidera projektu „Europejskie rozwiązania w zapewnieniu jakości - ESQA”. Głównym rezultatem tego projektu było utworzenie katalogu dobrych praktyk. „Szczepanik” do konkursu zgłosił program i działalność szkolnego koła modelek „Gracja”.
Wśród kryteriów oceny aplikacji konkursowych było:

• oryginalność - niestereotypowe postrzeganie potrzeb uczniów,
  • efektywność - kompleksowość rozwiązania,
  • możliwość realizacji zgłoszonej praktyki przez inne szkoły lub placówki,
  • innowacyjność.

Szczepanik - Szkoła zawodowa najwyższej jakości - zdjęcie w treści

W konkursie wzięło udział 86 szkół z całej Polski, w tym 9 z Podkarpacia. 45 szkół uzyskało miano dobrych praktyk, a 13, uzyskując co najmniej 85% punktów – wśród nich ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika – tytuł Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości.

Koło Modelek „GRACJA” powstało z inicjatywy uczniów Technikum Odzieżowego, chcących zaprezentować swoje prace w środowisku szkolnym jak i pozaszkolnym. Tradycją „Szczepanika” stała się prezentacja pokazów mody przy różnych okazjach szkolnych, a także poza szkołą, np. z okazji Dni Krosna, uroczystości i wydarzeń organizowanych przez Urząd Miasta, Centrum Dziedzictwa Szkła, Podkarpacką Bibliotekę Pedagogiczną i wiele innych organizacji. Działalność koła modelek to bardzo ważny aspekt kształcenia zawodowego uczniów. Przede wszystkim inspiruje nauczycieli i uczniów do podejmowania dodatkowych wysiłków w celu zaprojektowania, a następnie uszycia atrakcyjnych kolekcji odzieżowych, które miałyby prezentować modelki. Ponadto, niezmiernie ważne było przygotowanie własnoręcznie wykonanych dodatków, makijażu, fryzur, ale również przygotowanie podkładu muzycznego, czy też układów choreograficznych. Dzięki temu można pełniej realizować program nauczania, rozwijać pasje i zainteresowania oraz szczególne zdolności uczniów. Młodzież w murach naszej placówki, na poszczególnych etapach edukacji nabywa umiejętności z zakresu projektowania ubioru, jej konstrukcji, szycia, stylizacji prezentowania swoich ubiorów, ucząc się w ten sposób kreatywności oraz odnajdując własny niepowtarzalny styl. Warto jednak podjąć ten trud z uwagi na celowość, efektowność, a nade wszystko błysk w oczach widza.

Szczepanik - Szkoła zawodowa najwyższej jakości - zdjęcie w treści  nr 1

Atrakcyjność wydarzeń z udziałem modelek, ich oprawa muzyczna sprawiają, że zainteresowanie pokazami jest ogromne. Ich występy to ważny aspekt w promocji szkoły.
Dzięki inspiracjom wynikającym z działalności koła uczniowie zdobywają znakomite, zaszczytne tytuły laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu lokalnym, ogólnopolskim, ale również międzynarodowym, między innymi w ostatnich kilku latach:

• II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszą kolekcję inspirowaną strojami historycznymi
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Lady Gaga”
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Awangarda bez granic”
  • III i IV miejsce w międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Szyciu
  • Udział w Międzynarodowym Konkursie „Modna linia mladych” w Preszowie.

Uzdolnieni uczniowie odnoszący sukcesy są zmotywowani do rozwoju, a mając możliwości prezentowania swoich prac na szerszym forum są jeszcze bardziej aktywni i chętni do dzielenia się zdobytym doświadczeniem z innymi uczniami. Sprzyja to też nawiązywaniu dobrych relacji z przyszłymi pracodawcami, którzy szybko poznają zapał młodych ludzi, co skutkuje ich późniejszym zatrudnieniem.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu szkoła z odwagą i nadzieją rozpocznie od 1 września 2016 roku kształcenie w nowym zawodzie „technik przemysłu mody”.

Opracowanie: ZSP Nr 1