05.12.2016

Swoją muzyką zdobył Moskwę

W dniach 12-19 listopada br. odbywał się XX Międzynarodowy Konkurs –Festiwal „Musica Classica” w Moskwie. Uczestniczyło w nim około 200 osób z Rosji, Chin, Białorusi, Ukrainy  oraz Polski. Wśród nich był Kacper Żaromski, z klasy fortepianu Doroty Skibickiej. Kacper, jako najmłodszy, konkurował głównie ze studentami akademii muzycznych  i w swojej grupie wiekowej obejmującej roczniki 1999-1995 zdobył pierwsze miejsce.– Była to niezwykła podróż do kraju wielkich kontrastów.

Swoją muzyką zdobył Moskwę  - zdjęcie w treści

Zobaczenie tego kraju było bardzo inspirującym doświadczeniem i myślę, że pomoże mi w zrozumieniu dzieł rosyjskich kompozytorów. – powiedział Kacper Żaromski. – Cieszy mnie sukces Kacpra, a także fakt, że mięliśmy możliwość poznania bogactwa kultury i doświadczenia niezwykłej życzliwości tamtejszych ludzi. – dodaje Dorota Skibicka. Na konkursie Kacper Żaromski prezentował utwory M. Ravela, S. Rachmaninowa i A. Skriabina. Na koncercie laureatów wykonał Etiudę –Obraz D-dur op.39 nr 9 S. Rachmaninowa. Organizatorami konkursu była Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gnesinych w Moskwie i Narodowy Instytut Muzyki im. Schnitkego w Moskwie. Wyjazd  ten mógł  zostać zrealizowany dzięki dofinansowaniu go przez Prezydenta Miasta Krosna oraz Dyrektora Naczelnego KPB w Krośnie Pana Stanisława Materniaka.

Swoją muzyką zdobył Moskwę  - zdjęcie w treści  nr 1

Jest to już drugi, spektakularny sukces Kacpra na międzynarodowym konkursie pianistycznym. W lipcu tego roku zdobył on II miejsce, gdzie I nie przyznano, na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, a także Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu F. Chopina w Warszawie dla zwycięzcy konkursu.

Warto dodać, że Kacper Żaromski jest też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno, razem z koleżanką ze szkoły Pauliną Pietruszą, uczennicą z klasy gitary Jarosława Stompla,  odbierali stypendia na Zamku Królewskim w  Warszawie.