28.10.2015

„Święto chleba” w Szkole Podstawowej nr 7 w Krośnie

"Siódemka" jest szkołą promującą zdrowy styl życia i dlatego pragnie, aby uczniowie świadomie wybierali odpowiednie produkty do spożycia, które przyczyniają się do prawidłowego ich rozwoju.

„Święto  chleba” w Szkole Podstawowej nr 7 w Krośnie - zdjęcie w treści

A ponieważ chleb jest podstawą większości  polskich posiłków organizatorzy akcji chcą, by wybierany był chleb zdrowy, najlepiej na zakwasie lub razowy, bez polepszaczy i konserwantów. "Ufamy, że poprzez  praktyczne działania, prezentacje oraz lekcje w terenie (muzeum i piekarnia) uczniowie będą podtrzymywać tradycję związaną z symboliką i historią chleba oraz jego poszanowaniem" - mówią organizatorzy akcji

W trakcie trwania święta chleba zrealizowano następujące zadania:

• Przeprowadzono pogadanki w każdej klasie od  I – VI na temat zdrowego odżywiania i zdrowego chleba na zakwasie poparte prezentacją multimedialną.
  • Poznano i wykonano w klasach I – II piramidę żywienia wykorzystując materiały reklamowe.
  • Na lekcjach plastyki w klasach IV – VI uczniowie wykonali prace plastyczne na temat „W piekarni”.
  • Spotkanie  z piekarzami  p. Józefem i Markiem Kiełtyką na terenie szkoły, którzy zapoznali uczniów z procesem przygotowania, wyrobu i wypieku chleba.
  • Degustowano upieczony  przez uczniów pod okiem piekarzy chleb w szkole.
  • Odwiedziny (klasa II) piekarnię GS Jedlicze, gdzie uczniowie poznali wyposażenie piekarni, wytwarzany asortyment piekarniczy i posmakowali pachnącego precelka.
  • Uczestnictwo (klasy II, III, IV) w lekcji muzealnej „Od ziarenka  do bochenka” w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Na wszystkich lekcjach z poszczególnych przedmiotów tematyka oscylowała wokół chleba – uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, ważyli produkty, poznawali historię chleba, czytali wiersze, przysłowia  o chlebie, obejrzeli film o pracy rolnika, rozpoznawali ziarna zbóż i uczyli się szacunku dla chleba.

"Wierzymy, że propagowanie zdrowego żywienia przyniesie spodziewane efekty i nauczy dzieci wybierać to co dobre i zdrowe" - mówią organizatorzy akcji.

Opracowanie" MZS 3 Krosno