803022699.jpg
22.09.2014

Sukces uczniów „Szczepanika” i ich nauczycielki

Temat konkursu wybrano ze względu na przypadające w 2014 roku symboliczne stulecie nowoczesnej Europy. Jest to zarazem stulecie tej chwili, gdy nadzieja Polaków na odzyskanie niepodległości przybrała konkretny kształt, a pojęcie Ojczyzny przestało być mitem. Uczestnicy konkursu zastanowili się, jak rozumieją patriotyzm i czy myślą o nim podobnie jak ich rodzice i dziadkowie, określili własny stosunek do rodzinnego kraju w sytuacji, gdy tożsamość europejska wydaje się bardziej atrakcyjna niż narodowa.
 

Celem konkursu było bowiem uświadomienie uczniom:
- że wiedza historyczna sprzyja rozumieniu współczesności;
- że poznając przeszłość budujemy podstawy naszej tożsamości i zacieśniamy więzy międzypokoleniowe;
- że dużo można się nauczyć podejmując własne poszukiwania, rozmowy i lektury.
   

Uczniom a zarazem ich nauczycielom i dyrektorom szkół, zaproponowano do wyboru w ramach ogólnego tematu konkursu - pięć tematów szczegółowych:
1. Patriotyzm mojej rodziny
2. Wychowanie w duchu patriotycznym
3. Do czego potrzebny jest patriotyzm?
4. Patriotyzm na co dzień
5. Wzory postaw patriotycznych

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika jako jedyni z województwa podkarpackiego zajęli najwyższe miejsca w konkursie. I miejsce w kategorii praca indywidualna zdobyła Magdalena Jakubik, a II miejsce Sebastian Moskalski. Laureatką tego konkursu została też Pani Teresa Belcik - opiekun naukowy pracy. Jest to bardzo duży sukces, ponieważ rywalizowało aż 189 uczniów, opiekę nad nimi sprawowało 54 nauczycieli, spośród których wybrano pięciu nauczycieli laureatów. Zwycięska praca Magdaleny Jakubik „Patriotyzm mojej rodziny” zachwyciła jurorów ciekawą formą pamiętnika, prowadzonego przez kilka pokoleń kobiet na przestrzeniu 100 lat – od 1914 do 2014 r. Z kolei praca Sebastiana Moskalskiego wyróżniała się kreatywnością formalną wykraczającą poza tradycyjny esej, zastosowaniem oryginalnych form wyrazu i indywidualnym uzasadnieniem tematu.

 

Sukces uczniów „Szczepanika” i ich nauczycielki - zdjęcie w treści


12 września 2014 r. finaliści konkursu z opiekunem wzięli udział w uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Podczas gali zostały ogłoszone wyniki, a laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Organizatorem konkursu była Fundacja Wiedza i Praktyka. Prace laureatów konkursu wydano w publikacji konkursowej Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Partnerami honorowymi byli: Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik-Rostkowska, prof. Władysław Bartoszewski, partner naukowy - Uniwersytet w Białymstoku oraz partner medialny - TVP Historia.
 

Opracowanie: ZSP Nr 1

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie