15.06.2010

15 maja 2010r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu drogowego w Krośnie odbył się finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, w którym uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” zdobyli pierwsze miejsce i tym samym prawo reprezentowania Województwa Podkarpackiego w finale ogólnopolskim. Zwycięska drużyna to: Dawid Basista, Ernest Błaż i Paweł Łożański. Opiekunem tej drużyny z „ramienia” szkoły był Zbigniew Hus – nauczyciel teoretycznych przedmiotów samochodowych w ZSP nr 3. Już wówczas podano informację, że na początku czerwca br. odbędzie się finał ogólnopolski w Legionowie. Zaczęły się przygotowania, aby na „szczeblu” ogólnopolskim wypaść jak najlepiej.

Finał XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego odbył się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w dniach 7-9 czerwca br. Patronat objęli i organizatorami zostali: Polski Związek Motorowy, Biuro Ruchu Drogowego KGP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Krajowe Stowarzyszenie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Adresatami turnieju motoryzacyjnego byli uczniowie szkół Ponadgimnazjalnych, a jego celem było m. in. popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów z zakresu ruchu drogowego, propagowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Podczas zmagań konkursowych zawodnicy rozwiązywali testy ze znajomości prawa o ruchu drogowym oraz z historii polskiej motoryzacji. Do zadań finalistów ocenianych przez jury należało także : udzielenie pomocy przedlekarskiej, sprawdzian z obsługi codziennej motoroweru, jazda sprawnościowa samochodem z tzw. talerzem Stewarta. Podczas finału uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – reprezentanci z 16 województw, uczestniczyli w konkurencjach sprawdzających zarówno wiedzę , jak i umiejętności.

Sukces „Mechanika” w Finale XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego - zdjęcie w treści  nr 1

Po zakończeniu wszystkich konkurencji, Sędzia Główny Turnieju Pan mł. ansp. Marek Konkolewski przedstawił wyniki XIV Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, gdzie laureaci otrzymali dyplomy, puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe m. in. aparaty cyfrowe, nawigację samochodową , odtwarzacze mp4 i wiele innych. Wśród nagrodzonych i laureatów wymieniono drużynę z „Mechanika” z Krosna, która zdobyła VI miejsce. Marzenia i oczekiwania zawsze mogły być większe ale trzeba pamiętać, że na tym poziomie to już są najlepsi z najlepszych, a VI miejsce pokazuje, że Krosno jest liczącym się konkurentem nawet w tej dziedzinie motoryzacyjnej. Tym bardziej to cieszy, że turniej ten jest prawdziwym sprawdzianem wiedzy z „realizowanego programu na kierunku samochodowym” i pokazuje również, że młodzi pasjonaci motoryzacji są dobrze przygotowywani do przyszłej pracy zawodowej, co w dzisiejszych warunkach konkurencyjności zawodowej - ma bardzo duże znaczenie.

Sukces „Mechanika” w Finale XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego - zdjęcie w treści  nr 2