16.08.2011

Stypendium szkolne socjalne dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Krosno na rok szkolny 2011/2012.

Prezydent Miasta Krosna informuje, że istnieje możliwość ubiegania się o stypendium szkolne socjalne dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Krosno na rok szkolny 2011/2012.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje:
•    bezrobocie,
•    niepełnosprawność,
•    ciężka lub długotrwała choroba,
•    wielodzietność,
•    brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
•    alkoholizm lub narkomania,
•    gdy rodzina jest niepełna,
•    w rodzinie wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekraczać kwoty 351 zł netto. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, tj. z miesiąca sierpnia 2011 r. lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony. Wszystkie wykazane dochody muszą być potwierdzone stosownym zaświadczeniem albo oświadczeniem.

Za źródła dochodów uważa się w szczególności: wynagrodzenie  za   pracę wynikającą z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło; wynagrodzenie za płatną praktykę; świadczenia  wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj.: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, tj. zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne; zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;  świadczenia z funduszu alimentacyjnego; alimenty zasądzone i dobrowolne; emerytury; renty inwalidzkie; renty socjalne; renty rodzinne i inne; stypendia; świadczenia pieniężne z pomocy społecznej; dodatki mieszkaniowe; zasiłki dla osób bezrobotnych, wynagrodzenie z tytułu odbywanego stażu pracy, świadczenie przedemerytalne; darowizny, dochody z posiadanego ha przeliczeniowego; dochody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz inne nie wymienione wyżej przychody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie stypendium szkolnego lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników;
3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania - dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów.

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można pobierać w Urzędzie Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a w Wydziale Edukacji (pokój nr 327) oraz ze strony internetowej Urzędu Miasta Krosna: www.krosno.pl – zakładka Oświata. Od miesiąca września 2011 r. druki będą również dostępne w krośnieńskich szkołach.

Wnioski wraz z dokumentami o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów należy składać w  Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a, w terminie od 1 do 15 września 2011 r.

W przypadku:
•    słuchaczy kolegiów nauczycielskich,
•    nauczycielskich kolegiów języków obcych,
•    kolegiów pracowników służb społecznych,
wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2011 r.

W przypadku występowania o stypendium dla większej liczby dzieci należy wypełnić wniosek odrębnie dla każdego dziecka.

Więcej informacji dotyczących stypendium szkolnego można uzyskać w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna, pokój nr 327 oraz pod numerami tel.  13 47 43 327 i  13 47 43 326.