28.09.2011

Stypendia Prezydenta Miasta Krosna

Już po raz dziewiąty, w dniu 27 września 2011 r. odbyło się uroczyste rozdanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych lub dotowanych przez Gminę Krosno, stypendium Prezydenta Miasta Krosna za wyniki w nauce lub osiągnięcia artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2010/2011.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem, stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który jest laureatem lub finalistą wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego, przedmiotowego lub tematycznego dla gimnazjalistów, a także jest laureatem lub finalistą międzynarodowej lub krajowej olimpiady interdyscyplinarnej, przedmiotowej, tematycznej, olimpiady z przedmiotów dodatkowych lub zawodowych. Stypendium za osiągnięcia artystyczne lub sportowe może być przyznane uczniowi, który zajął punktowane miejsce w finałach mistrzostw Polski lub znaczących zawodach międzynarodowych lub uzyskał wyróżnienie w finałach ogólnopolskich konkursów i przeglądów artystycznych. Uczniowie, którzy pretendują do stypendium Prezydenta Miasta Krosna, poza osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi muszą spełniać również kryterium ocen i zachowania.

Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, tj. od września do czerwca danego roku szkolnego, w wysokości nie mniejszej niż 100 zł. Maksymalna wysokość stypendium dla gimnazjalistów to 150 zł, natomiast dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 200 zł. Kandydatów do stypendium typuje samorząd uczniowski, a rada pedagogiczna rekomenduje maksymalnie pięciu kandydatów. Wnioski podlegają rozpatrzeniu przez powołaną Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krosna Komisję stypendialną.

W roku 2011 złożonych zostało 44 wnioski: 27 z gimnazjów i 17 wniosków ze szkół ponadgimnazjalnych. Na wniosek Komisji, Prezydent Miasta Krosna przyznał 44 stypendia: 27  z gimnazjów i 17 ze szkół ponadgimnazjalnych, w tym za osiągnięcia naukowe - 34 stypendia i 10 stypendiów za osiągnięcia sportowe. Wśród zgłoszonych wniosków, w tym roku nie było kandydatów do stypendiów za osiągnięcia artystyczne.

Wręczenie stypendiów było okazją, by pogratulować tegorocznym absolwentom, którzy w okresie wakacji osiągnęli znaczące sukcesy na szczeblu międzynarodowym. Prezydent Miasta Krosna przyznał nagrody rzeczowe Maksymilianowi Sokołowskiemu i Erykowi Lipce.

Stypendia przyznano w następujący sposób:
Gimnazja:
dla 15 uczniów - stypendium w wysokości 150 zł