wręczenie stypendiów dla najzdolniejszych uczniów

Stypendia motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów

137 uzdolnionych uczniów dotychczasowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia „Semper in altum”, „Krośnieński Omnibus” i „Stypendia Młodego Zawodowca” na rok szkolny 2019/2020. Stypendia zostały przyznane po raz szósty w ramach Motywacyjnego Programu Stypendialnego Miasta Krosna. Uroczystość odbyła się 29 października 2019 r. w sali artKina w Krośnie.

Prezydent Miasta Krosna przyznał 66 stypendiów, w tym: 54 stypendiów „Semper in altum” i 12 stypendiów „Krośnieński Omnibus”. Ponadto uczniom techników i szkół branżowych I stopnia przyznano 71 stypendiów „Młodego Zawodowca”. Wartość przyznanych stypendiów na rok szkolny 2019/2020 to blisko 236 tys. zł.

Stypendia motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów - zdjęcie w treści

System stypendiów motywacyjnych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego wyróżniający się uczniowie mogą otrzymać jedno z trzech rodzajów stypendiów:

• Stypendium „Semper in altum” za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe,
  • Stypendium „Krośnieński Omnibus” za wybitne wyniki w nauce dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
  • „Stypendium Młodego Zawodowca” dla najlepszych uczniów w zawodzie.

Stypendia motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów - zdjęcie w treści  nr 1

Program służy wzmocnieniu motywacji do rozwoju uzdolnień, premiowaniu rzetelnej wiedzy i umiejętności w różnych obszarach edukacji, jego celem jest pobudzanie aspiracji edukacyjnych, motywowanie do sięgania po coraz wyższe i bardziej ambitne cele. Jednym z jego celów jest pozyskiwanie do krośnieńskich szkół uzdolnionych i aktywnych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego.

Stypendium „Semper in altum” przyznawane jest uczniom, którzy posiadają znaczące osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne uzyskane w roku szkolnym poprzedzającym okres, na który ma być przyznane stypendium, na koniec roku szkolnego utrzymali co najmniej dobrą ocenę zachowania, średnią ocen nie niższą niż 4,0 ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, oceny wyższe od dopuszczającej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, nie opuścili bez usprawiedliwienia żadnych godzin  lekcyjnych, wykazali się aktywnością społeczną, w tym na rzecz środowiska szkolnego lub społeczności lokalnej, w szczególności w formie wolontariatu, odnotowaną na ostatnim świadectwie szkolnym, a ponadto spełnili dodatkowe warunku odpowiednie dla każdego rodzaju stypendium.

Stypendyści Stypendium „Semper in altum”, to nie tylko pasjonaci w swojej dziedzinie (nauka, sport, osiągnięcia artystyczne), ale także uczniowie wyróżniający się podejściem do obowiązków szkolnych, oraz aktywnością i zaangażowaniem w życie szkoły lub społeczności lokalnej.
Wysokość stypendium wynosi od 200 do 300 zł miesięcznie w zależności od typu szkoły i klasy, do której uczeń uczęszcza.

Zobacz wykaz uczniów, którzy otrzymali stypendiów w poszczególnych kategoriach:

Semper in altum - kategoria artystyczne
Semper in altum - kategoria naukowa
Semper in altum - kategoria sportowe

Stypendium „Krośnieński Omnibus” za wybitne wyniki w nauce przyznane zostało dla 12 uczniów.
Kandydat do tego stypendium musi wykazać się wybitnymi wynikami w nauce, posiadać udokumentowane osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego lub społeczności lokalnej, a także godnie reprezentować szkołę w olimpiadach, konkursach, zawodach lub znaczących wydarzeniach naukowych, artystycznych i sportowych.

Uczniowie, którzy otrzymali Stypendium „Krośnieński Omnibus”

Stypendia motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów - zdjęcie w treści  nr 2

Dla najlepszych uczniów w zawodzie, dyrektorzy szkół przyznali 71 ”Stypendiów Młodego Zawodowca” w 26 zawodach. Stypendia otrzymują uczniowie, którzy za ubiegły rok szkolny otrzymali świadectwa z wyróżnieniem,  legitymują się wysoką średnią z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, nie mieli godzin nieusprawiedliwionych, uzyskali na koniec roku szkolnego bardzo wysokie średnie (nie mniej niż  5,0) z przedmiotów zawodowych i  obowiązkowych praktyk.

Uczniowie, którzy otrzymali ”Stypendia Młodego Zawodowca”

Oprócz wręczenia stypendiów podsumowano także rywalizację szkół we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 2018/2019.