Strajk w krośnieńskich szkołach i placówkach oświatowych

W Krośnie strajk prowadzony jest w 19 oświatowych jednostkach organizacyjnych. Do strajku przystąpiły wszystkie krośnieńskie przedszkola, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, 5 spośród 7 działających techników, 3 z spośród 4 branżowych szkół I stopnia oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (4 szkoły).

Nie strajkują: Bursa Międzyszkolna, Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 oraz Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego.

Strajk w krośnieńskich szkołach i placówkach oświatowych - zdjęcie w treści

We wszystkich jednostkach oświatowych opieką zostało objętych 215 przedszkolaków i uczniów, w tym ponad połowę stanowiły dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. Opiekę nad dziećmi zapewnili dyrektorzy oraz 93 nauczycieli, nie biorących udziału w strajku. W strajku uczestniczą także pracownicy administracji i obsługi, zatrudnieni w jednostkach oświatowych na ponad 300 etatach. Miasto Krosno jest organem prowadzącym dla 23 oświatowych jednostek organizacyjnych, w których zatrudnionych jest ponad 1.100 nauczycieli. W szkołach na terenie Krosna uczy się blisko 11 tyś. uczniów i wychowanków.

Z danych zebranych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna na godzinę 11.00 wynika, że w 9 przedszkolach znajdowało się 122 dzieci z ponad 1,3 tyś uczęszczających przedszkolaków. W szkołach podstawowych i specjalnych zorganizowano w dniu dzisiejszym opiekę dla 77 uczniów, którzy korzystali ze świetlicy szkolnej.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna na bieżąco monitoruje sytuację strajkową we wszystkich szkołach i placówkach, tak by wszystkie dzieci i młodzież miały zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.  Niezależnie od tego, zwracamy się do rodziców uczniów krośnieńskich placówek oświatowych o wyrozumiałość.

Równocześnie informujemy, że miejskie jednostki organizacyjne kultury przygotowują ofertę opieki dla uczniów – szczegóły na stronach internetowych. Rodzice dzieci mogą również skorzystać z usług krytych pływalni na preferencyjnych warunkach.

Szkoły i przedszkola będą na bieżąco informować o sytuacji strajkowej za pośrednictwem dziennika elektronicznego i systemu iPrzedszkole.