1935795749.jpg
06.11.2014

Samorządowy Lider Edukacji dla Krosna

Już po raz czwarty certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji” trafił do Krosna. Komisja Certyfikacyjna złożona z naukowców reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski pracująca pod przewodnictwem prof. dr hab. Dariusza Rotta przyznała dla Miasta Krosna maksymalną liczbę punktów rankingowych za skuteczne i efektywne działania w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej.

Recenzenci dokonujący wieloaspektowej oceny miejskiej edukacji zwrócili szczególną uwagę na kompleksowy, innowacyjny, oparty na autorskich rozwiązaniach system wspierania rozwoju uzdolnionych uczniów. W opinii recenzentów Miasto Krosno prowadzi konsekwentną i efektywną politykę oświatową zgodną z paradygmatami nowoczesnego zarządzania publicznego, a podejmowane inicjatywy i działania cechuje walor trwałości, co pozwala rozwijać i wzmacniać potencjał edukacyjny miasta.

Uroczyste spotkanie podsumowujące IV edycję Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji” odbyło się 30 października 2014 roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W trakcie  uroczystej gali reprezentanci 56 gmin i powiatów z całej Polski odebrali certyfikaty potwierdzające pozytywny wynik procedury akredytacyjnej, celem jest badanie skuteczności i efektywności działań samorządów. Certyfikaty i wyróżnienia dodatkowe dla Miasta Krosna odebrała Grażyna Gregorczyk – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna.

Proces certyfikacji w Programie "Samorządowy Lider Edukacji" jest kilkuetapowy. Ocena ma charakter wieloelementowy i nie dotyczy wyłącznie działalności administracji samorządowej, ale także aktywności szkół, lokalnych instytucji i organizacji edukacyjnych, środowisk nieformalnych. Każdy samorząd uczestniczący w programie był oceniany przez dwóch recenzentów – naukowców zajmujących się problematyką zarządzania, rozwoju edukacji, polityki samorządowej. Badali oni m.in.: jakość oferty edukacyjnej gmin, jej zgodność z lokalnymi potrzebami, innowacyjność działań podejmowanych przez lokalne środowiska aktywne w sferze oświatowej, efektywność polityki inwestycyjnej samorządu  czy skuteczność w pozyskiwaniu i wydatkowaniu funduszy zewnętrznych na szkolnictwo. Certyfikat "Samorządowy Lider Edukacji" przyznany został samorządom, które w procedurze oceny uzyskały od ekspertów co najmniej 60 punktów na 100 możliwych.

Zarząd Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznał dla Miasta Krosna dodatkowo certyfikat srebrny „Samorządowego Lider Edukacji" za trwałość i długookresowość ciekawych i skutecznych rozwiązań oświatowych gwarantujących wysoką jakość edukacji. Ponadto zostaliśmy wyróżnieni pamiątkową statuetką i dyplomem” Primus” – to nagroda za najwyższą liczbę punktów, którą Krosno uzyskało w procesie certyfikacji.

Grażyna Gregorczyk Naczelnik Wydziału Edukacji i Grażyna Kaczmarczyk Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z dyplomem i statuetką „Primus”

Jestem zdumiona oryginalnością wielu wdrażanych rozwiązań, które mogłyby z powodzeniem stać się drogowskazem w polityce oświatowej najlepszych samorządów w Europie – powiedziała w trakcie uroczystości Grażyna Kaczmarczyk Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Edukacja to jeden ze strategicznych obszarów działania w krośnieńskim samorządzie. Inwestowanie zarówno w bazę oświatową, jak i rozwój młodych ludzi to główne założenie polityki prospołecznej w Krośnie, dzięki której hasło „Ucz się w Krośnie” nie jest tylko pustym sloganem. Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” oraz wyróżnienie „Primus” to dowód, że edukacja w naszym mieście stoi na bardzo wysokim poziomie, a konsekwentna realizacja lokalnej strategii oświatowej przynosi wymierne efekty w postaci wysokiego bardzo poziomu kształcenia, w tym egzaminów zewnetrznych, bogatej oferty edukacyjnej, a także unowocześniania bazy dydaktycznej.

Udział w Programie „Samorządowy Lider Edukacji” jest cennym doświadczeniem, ponieważ nasze działania w zakresie edukacji zostały poddane fachowej ocenie niezależnych specjalistów z dziedziny rozwoju oświaty i zarządzania szkolnictwem. Uzyskanie pozytywnej opinii komisji i zdobycie tytułu „Primus” jest potwierdzeniem, że przyjęte w Krośnie standardy są skuteczne – powiedział Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

Miasto Krosno szczyci się nagrodą i przyznanym tytułem „Samorządowego Lidera Edukacji”. Szczególnie jesteśmy dumni z tego, że już po raz drugi otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów od recenzentów. Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie spójna polityka edukacyjna miasta – dodaje Grażyna Gregorczyk - Naczelnik Wydziały Edukacji.

Więcej informacji na stronie fundacji: http://www.fundacja-edukacja.org.pl/strona/142.html