"Życie warte jest rozmowy - samobójstwom można i trzeba zapobiegać". Pod takim hasłem w poniedziałek (27.02) w auli Komendy Miejskiej Policji w Krośnie odbyła się konferencja dotyczącą kryzysów suicydalnych. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy krośnieńskich szkół i placówek, pedagodzy, psychologowie szkolni, policjanci, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz krośnieńskiego samorządu.
Podczas konferencji odbyły się dwie prelekcje:
„Mały człowiek duży problem - zachowania samobójcze wśród młodzieży w ujęciu wieloaspektowym” – prelegent dr Halszka Witkowska.
Halszka Witkowska - doktor, suicydolog.
Pomysłodawczyni i koordynator inicjatywy „Życie warte jest rozmowy”. Prace na rzecz łamania społecznego tabu wokół problemu samobójstwa oraz podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze rozpoczęła już w 2018 roku. Jest kierownikiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych, który czuwa nad jakością merytoryczną materiałów zamieszczonych na pierwszej w Polsce platformie pomocowo-edukacyjnej www.zwjr.pl, której jest pomysłodawczynią. Jest członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia oraz koordynatorem dwóch zadań realizowanych w ramach Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Należy do grupy pracującej nad międzynarodowym grantem E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe w programie ERASMUS+. W Polskim Towarzystwie Suicydologicznym pełni rolę sekretarza Zarządu Głównego, jest także członkiem Prezydium. Współautorka programu pierwszych w Polsce Podyplomowych studiów z Suicydologii prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.
Jak zauważyć kryzys samobójczy u dziecka i jak zareagować”- prelegent Jolanta Palma.
Jolanta Palma - suicydolog, konsultant i interwent kryzysowy, współorganizator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.
Absolwentka studiów podyplomowych Poradnictwo Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa, ukończyła kurs „OTWARTY DIALOG i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego” oraz szkolenie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach II stopnia. Jest członkiem prezydium Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Konferencja ma przede wszystkim na celu wspomóc tych, którzy chcą i powinni pomagać poprzez zdobytą wiedzę. Poprzez działania edukacyjne, pomocowe, medialne musimy dotrzeć do jak największej liczby osób - powiedział Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.
Celem takich konferencji jest zapobieganie zachowaniom samobójczym. Niezwykle ważne jest zrozumienie tego problemu i otwarta rozmowa. Rozmawiamy o samobójstwach i sposobach pomocy osobom, które mogą mieć skłonności samobójcze.
Od stycznia do października 2022 roku odnotowano co najmniej 1715 prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce, z czego 127 było skutecznych: 64 dzieci w wieku 7-12 lat i 63 nieletnich w wieku 13-18 lat. Widzimy ten problem także obok nas, w naszym otoczeniu i nie możemy udawać, że go nie ma - dodał Bronisław Baran.
Z danych Komendy Miejskiej Policji w Krośnie wynika, że w 2022 roku na terenie Krosna odnotowano 19 prób samobójczych oraz 15 zamachów samobójczych zakończonych zgonem. Nie ma tutaj podziału na osoby dorosłe oraz poniżej 18 roku życia.
Rok wcześniej odnotowaliśmy w Krośnie 26 prób samobójczych oraz 15 zamachów samobójczych zakończonych zgonem, a w roku 2020 było 5 prób i 18 zamachów zakończonych zgonem - powiedział podkom. Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
Materiały po konferencji: