12.08.2016

Rządowy program „Wyprawka szkolna” w roku szkolnym 2016/2017

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych  (Dz. U. 2016 r., poz. 1045), w 2016 roku pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach dopuszczonych do użytku szkolnego przysługuje uczniom:

• słabowidzącym,
  • niesłyszącym,
  • słabosłyszącym,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt.1-7

- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy o systemie oświaty, uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do: klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjów, szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do: klas I-III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej – dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy o systemie oświaty (zasady tej nie stosuje się do uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do klas I-III szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie ci korzystają z podręcznika zapewnionego przez ministra edukacji).

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od tego, czy uczeń korzysta z podręczników do kształcenia ogólnego, czy kształcenia specjalnego i może wynosić od 175 zł do 770 zł.  (plik tabela z maksymalną kwotą dofinansowania)

Kto może złożyć wniosek:

Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia, albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.

Załączniki do wniosku:

Kopia aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

Termin i miejsce składania wniosków:

Wnioski składa się do 9 września 2016 r. do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017 (termin, ustalony Zarządzeniem Nr 572/16 Prezydenta Miasta Krosna z dnia 5 sierpnia 2016 r. dotyczy szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Krosno oraz Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie)

Zwrot kosztów zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu, którym jest:

a) w przypadku zakupów indywidualnych: faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon, oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych (do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom
w 2016 r.– „Wyprawka szkolna”);

b) w przypadku zakupu dla grupy uczniów: potwierdzenie zakupu zawierające: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły,  klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby, która dokonała zakupu. Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.

Zgodnie z harmonogramem realizacji programu, koszty zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych mogą być zwracane rodzicom (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom do dnia 18 listopada 2016 r.

Druki wniosków można pobrać w sekretariatach szkół oraz ze strony internetowej www.krosno.pl – zakładka oświata, gdzie zamieszczone są również inne pliki dotyczące realizacji programu.

Informacje można uzyskać odpowiednio w szkole oraz w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna pok. 326 lub pod numerem telefonu: 13 47 43 326.