14.08.2015

Rusza program "Wyprawka Szkolna 2015"

Już teraz rodzice uczniów krośnieńskich szkół mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. „Wyprawka szkolna”.   W tym roku programem objęci są uczniowie klasy III szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy IV szkoły ponadgimnazjalnej pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego 574 zł.

Pomoc mogą otrzymać także uczniowie niespełniający ww. kryterium dochodowego, jeżeli w rodzinie występują uzasadnione przypadki, takie jak: ubóstwo; sieroctwo; bezdomność; bezrobocie; niepełnosprawność; długotrwała lub ciężka choroba; przemoc w rodzinie; potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudność w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizm lub narkomana; zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa; klęska żywiołowa lub ekologiczna – na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.

Bez względu na kryterium dochodowe w rodzinie pomoc przysługuje uczniom: słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej - posiadającym aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wdanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię  specjalistyczną.

W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych.

Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.

Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016.  Termin składania wniosków upływa z dniem 10 września 2015 r.

Wysokość dofinansowania wynosi:

• 225 zł - dla uczniów klasy III szkoły podstawowej;
  • 445 zł - dla uczniów klasy IV technikum;
  • W przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników do kształcenia specjalnego wysokość dofinansowania może wynosić do 770 zł w szkole podstawowej lub gimnazjum.

Zgodnie z harmonogramem realizacji programu, koszty zakupu podręczników mogą być zwracane rodzicom  do dnia 20 listopada 2015 r.

Więcej informacji związanych z realizacją Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. „Wyprawka szkolna” dostępnych jest tutaj (plik pdf)

Informacje można również uzyskać odpowiednio w szkole oraz w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna pod numerem telefonu: 13 47 43 324. Szczegółowe informacje oraz wnioski można także pobrać poniżej:

• Informacja: Dofinansowanie zakupu podręczników w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r - "Wyprawka Szkolna" - pobierz plik
  • Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia w zawodach - pobierz plik
  • Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych (dotyczy osób niepełnosprawnych) - pobierz plik
  • Potwierdzenie zakupu (dotyczy zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych dla grupy uczniów) - pobierz plik
  • Oświadczenie o zakupie podręczników/materiałów edukacyjnych - pobierz plik
  • Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych - pobierz plik