03.09.2013

Rozpoczyna się nowy rok szkolny.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2013/2014. Po raz pierwszy dzwonek zabrzmi dla 428 uczniów rozpoczynających naukę w I klasach szkół podstawowych, w tym dla 85 sześciolatków.

Liczba uczniów i słuchaczy w jednostkach oświatowych
prowadzonych przez Gminę Krosno w latach 2003 - 2013

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści

Liczba uczniów we wszystkich typach szkół będzie o około trzysta mniejsza niż w roku ubiegłym. Największy spadek liczby uczniów odnotują szkoły ponadgimnazjalne, w tym szkoły dla dorosłych. Wzrośnie liczba przedszkolaków.

Od 1 września 2013 r. kolejne roczniki rozpoczynają realizację nowej podstawy programowej. Największe zmiany w tym zakresie odczują uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych. W tym celu już od pięciu lat dla uczniów techników uruchamiana jest pomoc w formie zakupu podręczników do kształcenia zawodowego.

Ponadto w celu dostosowania szkół do nowej podstawy programowej w ubiegłym roku szkolnym 15 pracowni komputerowych wyposażono w nowy sprzęt. W rozpoczynającym się roku szkolnym, podobnie jak w roku 2012/2013, Gmina Krosno zakupiła licencje „eProti” dla nowo zrekrutowanych uczniów klas I z terenu Miasta Krosna. Dają one dostęp do kursów językowych dla uczniów na platformie e-learningowej. Kurs ten to ogólnopolski projekt popularyzacji znajomości języka angielskiego wśród najmłodszych. Oferuje naukę języka angielskiego poprzez Internet, opiera się na nauce poprzez zabawę.

Rodzice, których dzieci korzystają z opieki przedszkoli publicznych zauważą na pewno bardzo duże zmiany w organizacji opieki oraz znacznie niższe niż do tej pory opłaty za pobyt dzieci w placówkach. W tym roku wszystkie miejsca w przedszkolach zostały wypełnione – do przedszkoli zostało przyjętych 1412 dzieci tj. o 25% więcej niż 10 lat temu.

• Przedszkole za złotówkę

Dzięki reformie znacząco poprawi się sytuacja rodzin z małymi dziećmi, które korzystają z opieki w przedszkolach. Podobnie jak w roku ubiegłym bezpłatne pozostaną godziny od 8.00 do 13.00. Za czas wykraczający poza bezpłatną realizację podstawy programowej rodzice zapłacą po 1 złotówce za każdą rozpoczętą godzinę, przy czym rodziny z dwójką i większą liczbą dzieci w przedszkolu oraz znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej będą mogły skorzystać z dodatkowych ulg w opłatach.
Za 8-godzinny pobyt w przedszkolu rodzina z jednym dzieckiem obecnie płaci 150 zł miesięcznie, od 1 września 2013 r. za ten sam czas pobytu zapłaci około 65-70 zł na miesiąc.

• Karta Przedszkolaka i system iPrzedszkole

Wprowadzane od nowego roku kompleksowe rozwiązanie internetowe iPrzedszkole oraz Karta Przedszkolaka o charakterze wielofunkcyjnymsłużąca także jako Karta Miejska są innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystującym nowoczesne technologie informatyczne.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 1

Karta po zarejestrowaniu będzie mogła służyć także jako bilet w miejskiej komunikacji, w przyszłości znajdzie zastosowanie w innych obszarach.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 2

Wprowadzenie zbliżeniowych kart do rejestracji pobytu dziecka jest jednym z elementów funkcjonującego już w krośnieńskich przedszkolach systemu iPrzedszkole, który spełnia wiele funkcji związanych z komunikacją między przedszkolem a rodzicami.

Wprowadzenie Kart Przedszkolaka zaplanowane jest na miesiąc wrzesień 2013 r. Opiekun dziecka poprzez logowanie się na panelu rodzica będzie miał na bieżąco dostęp do wielu istotnych informacji np. należności, obecności, jadłospisu, tablicy ogłoszeń, będzie także mógł komunikować się z przedszkolem, w szczególności zgłaszać nieobecności, co znacznie usprawni sposób rozliczania się z przedszkolem.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 3

Wprowadzenie kart miejskich w postaci indywidualnych kart zbliżeniowych, zintegrowanie ich z systemem iPrzedszkole oraz systemem bankowym poprzez indywidualne rachunki dzieci jest innowacyjnym rozwiązaniem w skali krajowej.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 4

Należy zauważyć, że znakomicie przygotowane i wyposażone na przyjęcie sześciolatków są krośnieńskie szkoły podstawowe, które przyjęły 85 dzieci sześcioletnich (rok wcześniej 77), co stanowi 20% pierwszaków.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 5

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. - zdjęcie w treści  nr 6

Wg przyjętej ustawy „sześciolatkowej” od 1 września 2014 roku do szkoły podstawowej obowiązkowo pójdą wszystkie dzieci z rocznika 2007 oraz dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku.