30.12.2019

Upływający rok 2019 był poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Z tej to okazji odbywały się w Polsce liczne koncerty i przedstawienia utworów naszego wybitnego twórcy oper i pieśni.

W czerwcu 2019 chór I Liceum Ogólnokształcącego im. M . Kopernika w Krośnie wystąpił w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w  koncercie „Moniuszko inaczej  śpiewany”, gdzie zaśpiewał utwory zaaranżowane przez Romana Ilia –Drozda. Wybranym chórom z całej Polski akompaniowała Orkiestra Leopoldinum Narodowego Forum Muzyki pod kierownictwem Agnieszki Franków–Żelazny.

Rok moniuszkowski - występy chóru I LO w Krośnie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Filharmonii Podkarpackiej. - zdjęcie w treści  nr 1

Natomiast w październiku br. chór zaśpiewał na  koncercie Narodowe Śpiewanie w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Połączonym chórom z Podkarpacia towarzyszyła orkiestra smyczkowa Krośnieńskiej Szkoly Muzycznej II stopnia pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj.  Ponad 400 chórzystów  wykonało utwór Andrzeja Mozgały – Cztery pory roku, nawiązujący do wybranych utworów Stanisława Moniuszki w  200 rocznicę urodzin.  Oba koncerty odbyły się w ramach projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

Rok moniuszkowski - występy chóru I LO w Krośnie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Filharmonii Podkarpackiej. - zdjęcie w treści  nr 2

Chór do występów przygotował nauczyciel muzyki w I LO Krzysztof Trybus.