29.10.2010

Rekrutacja nauczycieli do pracy za granicą.

Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą na podstawie upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej informuje Państwa o możliwości podjęcia pracy dydaktycznej za granicą mającej na celu wspomaganie nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszałych poza granicami Polski oraz dzieci pracowników migrujących.

O skierowanie do pracy za granicą mogą ubiegać się nauczyciele posiadający:

1. kwalifikacje wymagane w Polsce do zajmowania stanowiska nauczyciela danego przedmiotu (nauczyciele poloniści, nauczania wczesnoszkolnego, historycy, fizycy),

2. znajomość języka danego kraju lub jednego z następujących języków: rosyjskiego, angielskiego, francuskiego i niemieckiego, w przypadku gdy jest on powszechnie stosowany w kraju, o skierowanie do którego nauczyciel się ubiega,

3. co najmniej dobrą ocenę pracy uzyskaną w okresie 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku o skierowanie do pracy za granicą,

4. stan zdrowia umożliwiający podjęcie pracy w charakterze nauczyciela w określonym kraju.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w roku szkolnym 2011/12 prosimy o nadsyłanie dokumentów do dnia 15 grudnia 2010 r. na adres:

Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą

ul. Rolna 15

(z dopiskiem: Zespół ds. Polonii)

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

- list motywacyjny,

- CV wraz ze zdjęciem,

- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela danego przedmiotu,

- kserokopie opinii i rekomendacji,

- kserokopia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do pracy w charakterze nauczyciela w określonym kraju wystawionego nie wcześniej niż miesiąc przed jego złożeniem,

Kandydaci spełniający formalne warunki będą zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną w Zespole ds. Polonii przy Zespole Szkół w Warszawie. W czasie rozmowy będzie sprawdzana w szczególności znajomość języka obcego powszechnie stosowana w kraju, o skierowanie do którego nauczyciel się ubiega.

Podczas rozmowy kandydaci powinni przedstawić następujące dokumenty:

1. dowód osobisty + paszport,

2. dyplom ukończenia studiów,

3. świadectwa ukończenia form doskonalenia zawodowego,

4. akt nadania stopnia awansu zawodowego,

5. opinie z miejsca pracy rekomendujące kandydata do pracy za granicą,

6. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy w charakterze nauczyciela w określonym kraju wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed jego złożeniem.

Podstawą prawną kierowania nauczycieli jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2009 r. (Dz.U. z 2009 r., Nr 164, poz. 1306)

Więcej informacji:

www.spzg.pl