1675547586.png
27.06.2016

Rekrutacja do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Kandydaci do gimnazjów i do szkół ponadgimnazjalnych zobowiązani są do 28 czerwca do godz. 1500 dostarczyć do szkół pierwszego wyboru niezbędne dokumenty ustalone w procesie rekrutacji. W tym terminie można także zmienić wybraną wcześniej szkołę lub kolejność na liście preferencji albo zwiększyć do trzech liczbę wybieranych szkół, ale jakiekolwiek zmiany wymagają obecności kandydata i jego rodzica w szkole, w której zostało złożone podanie.

 

Rekrutacja do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - zdjęcie w treści

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto realnie ocenić swoje szanse na dostanie się do preferowanych szkół i oddziałów (policzyć swoje punkty odrębnie do każdego z wybranych oddziałów, dowiedzieć się w wybranych szkołach o liczbę punktów, która gwarantowała przyjęcie do danego oddziału w latach ubiegłych i sprawdzić w systemie ustalony na ten rok limit miejsc).
 

Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych do szkół pierwszego wyboru przynoszą:

  • świadectwo ukończenia gimnazjum,
  • zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego,
  • zaświadczenia kuratora oświaty o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty.

Kandydaci do gimnazjów dostarczają do wybranej szkoły obowiązkowo:

  • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
  • zaświadczenie o wynikach sprawdzianu w klasie szóstej.
     

Ponadto kandydaci do gimnazjów pozaobwodowych dostarczają dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów, które zaznaczyli we wniosku o przyjęcie do gimnazjum. Kandydaci ubiegający się o miejsce w gimnazjum, którzy nie przedłożą w terminie wymaganych dokumentów, będą mogli liczyć na miejsce w swojej szkole obwodowej lub w trybie rekrutacji uzupełniającej w gimnazjach dysponujących wolnymi miejscami.

 

Rekrutacja do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - zdjęcie w treści  nr 1


Również kandydaci ubiegający się o miejsce w szkole ponadgimnazjalnej, którzy nie przedłożą w terminie wymaganych dokumentów, będą mogli starać się o miejsce w trybie rekrutacji uzupełniającej w szkołach dysponujących wolnymi miejscami. Niedostarczenie w terminie do 28 czerwca do godz. 15.00 wymaganych dokumentów zarówno do gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych spowoduje wykreślenie kandydata z listy ubiegających się do szkoły.


Na stronie https://nabor.pcss.pl/krosno/ można sprawdzić zainteresowanie szkołami i oddziałami, a po ustaleniu przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych, także szkołę i oddział, do którego dany kandydat został zakwalifikowany. Szczegółowe informacje ważne w procesie rekrutacji są na bieżąco aktualizowane na stronie elektronicznego naboru. W szkołach listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będą zgodnie z ustaleniami Podkarpackiego Kuratora Oświaty podane do publicznej wiadomości w dniu 15 lipca do godz. 10.00.


Do piątku 24 czerwca 2016 r. do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych podania złożyło 1937 gimnazjalistów, natomiast do gimnazjów wpłynęło 535 podań, w tym 319 wniosków i 216 zgłoszeń do szkół obwodowych.
 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące – jako szkołę pierwszego wyboru wskazało je 1009 kandydatów. Spośród krośnieńskich liceów najwięcej chętnych stara się o przyjęcie do I LO Kandydaci najczęściej wybierają klasy promedyczne (162 osoby), w tym aż 78 osób złożyło podania do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką. Należy spodziewać się, że podobnie jak przed rokiem, w „Koperniku” będzie bardzo wysoki próg punktowy. W roku ubiegłym minimalny próg punktowy do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką wyniósł 168 pkt., a do matematyczno-fizycznej 163 pkt.
 

W stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba chętnych zainteresowanych kształceniem zawodowym. Do techników już zostało złożonych 751 podań, do zasadniczych szkół zawodowych 177. Największym zainteresowaniem, cieszy się technik informatyk, gdzie wpłynęło ponad 100 podań.
 

Spośród gimnazjów największym zainteresowaniem cieszy się Gimnazjum Dwujęzyczne, gdzie o przyjęcie do dwóch oddziałów stara się 107 kandydatów. Nowe kierunki i zawody cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – 13 kandydatów, technik przemysłu mody – 11 kandydatów i technik geodeta – 8 kandydatów. Nie udało się zebrać dostatecznej liczby chętnych do klasy piłkarskiej na poziomie liceum oraz do klas sportowych tenis i koszykówka w gimnazjum. Ze względu na brak zainteresowania wstrzymany został nabór do tych klas sportowych oraz w szkołach ponadgimnazjalnych do zawodów: technik technologii szkła, kelner, technik lotniskowych służb operacyjnych, mechanik motocyklowy, cieśla i monter izolacji budowlanych.


Ciekawa oferta edukacyjna, znakomite wyniki egzaminów zewnętrznych, wysokie notowania szkół w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich, bardzo dobra baza i wyposażenie szkół oraz miejski system indywidualnego wsparcia uczniów sprawiły, że krośnieńskie szkoły są chętnie wybierane nie tylko przez młodzież mieszkającą w Krośnie i okolicznych gminach powiatu krośnieńskiego, ale także przez gimnazjalistów z bardziej odległych miejscowości.
 


Informację przygotował Wydział Edukacji UMK (stan z 24.06.2016 r.).
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie