19.11.2012

Realizacja projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców"

Realizacja projektu

W połowie czerwca br. rozpoczęto realizację projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”. Przed zakończeniem roku szkolnego przeprowadzono rekrutację uczniów do uczestnictwa w stażach wakacyjnych, jak również nawiązano współpracę z pracodawcami, u których zaplanowano staże. Podczas minionych wakacji aż 216 uczniów z skorzystało ze staży, podczas których mogli zapoznać się ze środowiskiem swojego zawodu, zdobyli pierwsze doświadczenia i otrzymali wynagrodzenie za pracę w formie stypendium stażowego. Staże odbywały się w firmach współpracujących ze szkołami objętymi projektem.

Liczba stażystów

2

216

50

Uczniowie krośnieńskich szkół przebywali na stażach u 50 pracodawców. Z każdym pracodawcą została podpisana umowa dotycząca realizacji staży przez uczniów danej szkoły. Każda grupa stażystów miała swojego opiekuna ze strony zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i uczniowie pozytywnie oceniają wzajemną współpracę podczas staży. Pracodawcy deklarują przyjęcie stażystów w następnych latach realizowania projektu. Dzięki nawiązanej współpracy przedsiębiorcy mogą stać się  w przyszłości potencjalnymi pracodawcami dla młodych ludzi.

Ponadto w ramach budżetu projektu zaplanowano realizację zajęć dodatkowych, specjalistycznych kursów zgodnych z kierunkiem kształcenia, których ukończenie wzmocni atrakcyjność absolwentów na rynku pracy.
W chwili obecnej w szkołach realizowane są następujące kursy:

• w ZSP Nr 2 kursy: barmański, kelnerski, obsługi kas fiskalnych, zakładania i prowadzenia własnej firmy;
  • w ZSP Nr 4 kursy: prawa jazdy i obsługi wózka widłowego;
  • w ZSP Nr 6 kurs obsługi wózka widłowego.

Zajęcia i kursy w pozostałych szkołach rozpoczną się po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych i podpisaniu umów z wykonawcami.W ramach projektu realizowane są także praktyki zawodowe w zakładach pracy. Obecnie na praktykach przebywają uczniowie ZSP Nr 1.

Do szkół zgodnie z zaplanowanym budżetem zakupiono materiały biurowe, dzienniki stażu/praktyki, szafy na dokumenty,  ubrania robocze dla uczniów ZSP6, ZSP3 i SOSW oraz sprzęt multimedialny.

Trwają przygotowania do realizacji dalszych zadań przewidzianych w budżecie projektu.