Zdjęcie z robotem pkazowym w ramch projektu RaP STEAM
20.03.2024

RaP STEAM – robotyka i programowanie w krośnieńskich szkołach podstawowych.

W dniu 20 marca 2024 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran w imieniu Miasta Krosna podpisał umowę z Województwem Podkarpackim – Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie dotyczącą projektu pn. „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego”.
Celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności oferowanych usług edukacyjnych w województwie podkarpackim ukierunkowanych na rozwój u uczniów/uczennic szkół podstawowych ważnych na rynku pracy kompetencji w zakresie robotyki i programowania.

W projekcie zaplanowano wprowadzenie do szkół podstawowych innowację pedagogiczną dotyczącą nauczania w klasach 4-8 przedmiotu informatyka z wykorzystaniem elementów robotyki edukacyjnej oraz zajęć pozalekcyjnych z robotyki edukacyjnej.

Z projektu korzystać będą 4 szkoły podstawowe, które zgłosiły chęć udziału w projekcie:
1. Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II
2. Miejski Zespół Szkół Nr 4
3. Miejski Zespół Szkół Nr 6
4. Szkoła Podstawowa Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

Planowany zakres wsparcia obejmuje m.in. wyposażenie szkolnych pracowni w szkołach podstawowych w zestawy robotów edukacyjnych, niezbędne oprzyrządowanie techniczne oraz oprogramowanie, szkolenia dla kadry zarządzającej szkół i nauczycieli, organizację zajęć pozalekcyjnych, a także warsztatów i obozów kształtujących umiejętności uczniów w zakresie robotyki i programowania, naukę programowania, nauczanie STEAM w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”, obozy robotyczne dla chętnych uczniów.

Projekt RaP STEAM przewiduje rozwijanie specyficznych umiejętności, kompetencji oraz kwalifikacji uczniów i uczennic niezbędnych dla rozwoju regionalnego rynku pracy, rozwoju społecznego oraz rozwoju edukacyjnego. Uczenie programowania kształtuje kompetencje myślenia komputacyjnego, tj. umiejętność logicznego myślenia, planowania, wnioskowania, dekompozycji i rozwiązywania problemów. Nauczanie robotyki ma korzystny wpływ na wzrost zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi. Zajęcia z zakresu robotyki edukacyjnej uczą algorytmiki, programowania, a także umożliwiają praktyczne stosowanie matematyki, fizyki i techniki. Jest to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która potrafi zainspirować uczniów i uczennice. Konstruowanie algorytmów, ich kodowanie w języku programowania robotów oraz przewidywanie rezultatów podjętych działań ćwiczy umiejętność logicznego myślenia, innowacyjnego rozwiązywania problemów oraz kreatywnego działania.

Projekt „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.07 Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie FEPK.07.10 Kształtowanie kompetencji w zakresie robotyki i programowania realizowany będzie przez Województwo Podkarpackie - Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, tj. Beneficjenta (Partnera Wiodącego) w partnerstwie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Gminą Grodzisko Dolne i Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza.

Belka.jpg [13.34 KB]

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie