Przedsiębiorcze pogranicze - polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Uczestnikami spotkania była młodzież  szkolna z  Hornošarišské osvetové stredliska - HOS  Bardejów na Słowacji (32 uczestników), reprezentująca różne kierunki kształcenia oraz młodzież klasy pierwszej i drugiej z ZSKU w Krośnie (32 uczestników). Uczennice i uczniowie ZSKU  jak również szkoły ze Słowacji, uczestniczyli we wspólnych warsztatach. Zajęcia odbywały się w czterech grupach tematycznych. Pierwsza grupa to zajęcia w firmie symulacyjnej. W procesie symulacji młodzież polska i słowacka zapoznała się ze specyfiką pracy w firmie na poszczególnych stanowiskach pracy. Kolejne grupy uczestniczyły w zajęciach z zakresu grafiki komputerowej, tworzenia stron www oraz foto i video w reklamie.

Przedsiębiorcze pogranicze - polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna - zdjęcie w treści

Zakres tematyczny szkoleń nie tylko uwzględnia potencjał regionu, ale zakłada również zapoznanie osób z Polski z przepisami i zasadami prowadzenia dzielności gospodarczej po stronie słowackiej- i na odwrót. Ułatwi to w późniejszym okresie nawiązanie współpracy z podmiotami działającymi po drugiej stronie granicy, czy też sprawne poruszanie się w przepisach regulujących współpracę transgraniczną. W projekcie połączono szkolenia stacjonarne i e-learningowe (tzw. Blended Learning)  w edukacji zawodowej, co będzie miało pozytywny wpływ na promowanie korzyści wynikających z kształcenia ustawicznego i zainteresowania samozatrudnieniem. Uczestnicy projektu zapoznali się również z kompleksowymi, dwujęzycznymi materiałami szkoleniowymi, które udostępnione zostały za pośrednictwem platformy Moodle i posłużą do dalszych działań szkoleniowych, po zakończeniu projektu. Uczestnicy projektu mieli możliwość po raz pierwszy wspólnie pracować w nowo otwartej przed kilkoma dniami firmie symulacyjnej. Podobna firma powstała również w Bardejowie. Stworzenie i wykorzystanie do nauki przedsiębiorczości dwóch firm symulacyjnych, oraz wykorzystanie podczas zajęć symulowanej współpracy miedzy nimi, stanowi innowację oraz nową jakość nie mającą dotychczas swojego odpowiednika.

Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu z pośród 8 zaplanowanych tego typu spotkań (4 odbędą się w Krośnie i 4 w Bardejowie). Wspólne uczestnictwo w zajęciach, przyczyniło się do integracji, wymiany doświadczeń i na zawiązanie znajomości, które w przyszłości, mogą zaowocować kolejnymi wspólnymi inicjatywami.

Opracowanie: ZSKU Krosno