12.03.2012

Projekt "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych Gminy Krosno"

Krosno realizuje projekt pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas  I - III  szkół podstawowych Gminy Krosno” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX, Działania 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałania 9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

Projekt realizowany będzie w latach szkolnych 2011/2012 i 2012/2013. Adresowany jest dla uczniów klas I – III szkół podstawowych. W projekcie uczestniczą uczniowie wszystkich szkół podstawowych Gminy Krosno, tj. SP1, SP3, SP4, SP5, SP6, SP7, SP8, SP10, SP11, SP12, SP14, SP15.

Celem projektu jest wsparcie indywidualnego rozwoju uczniów, dostosowanego do zdiagnozowanych potrzeb edukacyjnych. Projekt zakłada organizację zajęć dodatkowych, będących kontynuacją indywidualizacji pracy z uczniem w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

W ramach projektu prowadzone będą :

• zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji;
  • zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych;
  • zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy;
  • zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej;
  • gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy;
  • specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych;
  • zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie języka angielskiego i ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych.

Nauczyciele prowadzą zajęcia na podstawie opracowanych  programów nauczania, uwzględniających działania mające na celu indywidualizację procesu nauczania i wychowania uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym.

Jednym z elementów projektu będzie również doposażenie bazy dydaktycznej szkół w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny:  laptopy, projektory, tablice interaktywne, sprzęt do gimnastyki korekcyjnej, a także specjalistyczne oprogramowania, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak: wady wymowy, dysleksja, odpowiednio dobrane do rozpoznanych potrzeb i zaplanowanych zajęć.

Projekt Projekt

Łączna wartość projektu to kwota 640 306 złotych.