21.08.2015

Program wyrównywania szans edukacyjnych dla uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych

Program wyrównywania szans edukacyjnych adresowany jest do wszystkich uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczną naukę w krośnieńskich szkołach i będą oni korzystać z transportu komunikacji zbiorowej. W program ten wpisane są również darmowe podręczniki do kształcenia zawodowego dla uczniów klas I techników i szkół zawodowych.

CEL PROGRAMU

Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych w dostępie do edukacji
w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno poprzez:

1.  dofinansowanie do kosztów zakupu biletów miesięcznych uczniom, którzy w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczną naukę w klasach pierwszych i będą dojeżdżać środkami komunikacji zbiorowej do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno,

2.  nieodpłatne udostępnienie podręczników do kształcenia zawodowego uczniom klas pierwszych techników i zasadniczych szkół zawodowych, prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno.

1.    DOFINANSOWANIE DO BILETÓW MIESIĘCZNYCH

Programem dofinansowania do biletu miesięcznego może być objęty każdy uczeń klasy I szkoły ponadgimnazjalnej, który korzysta z transportu komunikacji zbiorowej, a jego trasa od miejsca zamieszkania do szkoły przekracza 4 km i koszt biletu miesięcznego jest wyższy niż 33 zł.

Wysokość refundacji kosztów zakupu biletu miesięcznego jest uzależniona od kilku czynników:
- uczeń który w miesiącu rozliczanym wykaże się 100 % frekwencją może otrzymać 50% wartości zakupionego biletu miesięcznego,
- uczeń który w miesiącu rozliczanym z przyczyn usprawiedliwionych opuścił część zajęć, otrzyma refundację proporcjonalnie do dni nauki w których był obecny w szkole.

Uczeń ubiegający się o refundację kosztów dojazdu do szkoły za dany miesiąc kalendarzowy, w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu podlegającemu refundacji, powinien przedłożyć w sekretariacie szkoły imienny bilet miesięczny za poprzedni miesiąc potwierdzający poniesione wydatki na jego zakup.

Wniosek o dofinansowanie do zakupu biletów miesięcznych składa: rodzic/prawny opiekun ucznia, w sekretariacie szkoły w terminie do 10 września 2015 r., a w przypadku przyjęcia ucznia do szkoły po tym terminie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia przez ucznia nauki w szkole.
Pełny tekst programu oraz formularze wniosków dostępne w sekretariacie szkoły ponadgimnazjalnej, oraz do pobrania ze strony  www.krosno.pl - zakładka oświata.

2.    DARMOWE PODRĘCZNIKI DO KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

W program wyrównywania szans edukacyjnych wpisuje się także oferta darmowych podręczników do kształcenia zawodowego dla uczniów krośnieńskich szkół zawodowych. Komplety podręczników do kształcenia zawodowego, po wprowadzeniu programu, będą dostępne dla uczniów podejmujących naukę w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach, co zmniejszy obciążenie finansowe dla rodzin, których dzieci chcą bezpośrednio po ukończeniu gimnazjum uczyć się zawodu.
Wszystkich uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczną naukę w klasach I szkół ponadgimnazjalnych, zapraszamy do skorzystania z refundacji kosztów dojazdu do szkoły, jak i skorzystania z oferty darmowych podręczników do kształcenia zawodowego dla uczniów klas I krośnieńskich zasadniczych szkół zawodowych i techników.
Program wyrównywania szans edukacyjnych dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno, wprowadzony został uchwałą Nr IX/177/15 Rady Miasta Krosna z dnia 29 maja 2015 r. i obowiązuje od 1 września br.

Więcej informacji dotyczących dofinansowania dojazdu ucznia, jak i korzystania z darmowych podręczników do nauki przedmiotów zawodowych można uzyskać w Urzędzie Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a - Wydział Edukacji, pok. nr 324, tel. 13 47 43 324.