08.06.2011

Ponad dwa tysiące kandydatów w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych

W dniu 30 maja 2011 r. minął termin składnia podań o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież z Krosna i okolic najchętniej wybiera licea – liderem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Najmniejsze zainteresowanie jest „zawodówkami”. Do   21 czerwca br. trwa jeszcze dodatkowa rekrutacja na wolne miejsca.

W krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych zaplanowano przyjęcie blisko dwóch tysięcy gimnazjalistów. W tym roku podania do szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie Krosna złożyło 2162 uczniów (rok temu 2168), w tym 1607 uczniów spoza miasta. W ramach prowadzonego do wszystkich szkół miejskich naboru elektronicznego kandydaci mogli wybrać trzy szkoły, a w nich wszystkie oddziały, w których chcieliby się uczyć. Podanie i pozostałe dokumenty zaniesione do jednej szkoły, po wprowadzeniu przez tę szkołę do systemu będą także brały udział w rekrutacji do pozostałych szkół, które znalazły się na liście preferencji kandydata. Wśród szkół wybieranych na pierwszej preferencji liderem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika - 440 podań (59 więcej niż przed rokiem). Do niektórych oddziałów liczba podań znacznie przekracza liczbę miejsc.

Szkoły, w których złożono najwięcej podań (ponad 200):

* I LO „Kopernik”– 440 kandydatów,
    * ZSP Nr 5 „Elektryk” – 437 kandydatów, w tym:
    * III LO – 306, T Nr 5 – 130, ZSZ Nr 5 – 1;
    * ZSP Nr 1 „Szczepanik” – 293 kandydatów, w tym:
    * V LO – 142, T Nr 1 – 151;
    * ZSP Nr 4 „Naftówka” – 260 kandydatów, w tym: IV LO – 67, T Nr 4 – 155, ZSZ Nr 4 – 38;
    *  II LO „Guzikówka” – 213 kandydatów.

Ponad połowa kandydatów (54,5%) wskazuje jako szkołę preferowaną liceum ogólnokształcące. Jako pierwszą preferencję licea ogólnokształcące wskazało 1175 (rok temu 1168) gimnazjalistów. Do techników złożyło podania 765 kandydatów (w ubiegłym roku 743 kandydatów). Zasadnicze szkoły zawodowe jako szkoły pierwszego wyboru wskazało 222 kandydatów (264 przed rokiem).

Oddziały w liceach ogólnokształcących, które cieszą się największą popularnością: promedyczna, promedyczna z rozszerzoną fizyką, matematyczno – fizyczna w I LO, I dl humanistyczna, I c/gl pro-policyjna w III LO.

Zawody w technikach, które cieszą się największą popularnością:

* technik wiertnik w ZSP Nr 4,
    * technik informatyk w ZSP Nr 5,
    * technik budownictwa w ZSP Nr 6,.
    * technik pojazdów samochodowych w ZSP Nr 3,
    * technik ekonomista w ZSP Nr 1.

Ze względu na brak zainteresowania ofertą kształcenia w niektórych zawodach wstrzymany został dalszy nabór do zawodów w technikach:

* technik awionik w ZSP 3,
    * technik telekomunikacji w ZSP 5,
    * technik urządzeń sanitarnych i technik sztukatorstwa w ZSP 6,
    * kucharz w ZSP 2.

Zmiany w ofercie dotyczą także kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych. Niepowodzeniem zakończyła się próba reaktywowania kształcenia na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej w ZSP 5. Do trzech zawodów elektryk, monter elektronik, elektromechanik zgłosił się zaledwie jeden kandydat. Ponadto ze względu na brak chętnych do kształcenia w zawodzie mechanik precyzyjny, na wniosek dyrektora wycofano tę ofertę, zwiększając liczbę miejsc na kierunku mechanik pojazdów samochodowych Z tego samego powodu nie będzie prowadzana też rekrutacja do zawodu  wiertacz i monter w ZSP Nr 4. W miejsce wycofanych zawodów w technikach w ramach ustalonych limitów zwiększono liczbę miejsc do zawodów, które mają kandydatów i pozwalają mieć nadzieję na dokonanie naboru.

Do 21 czerwca br. do godz. 15.00 trwa rekrutacja na wolne miejsca. Wolne miejsca czekają na wszystkich, którzy z różnych względów nie złożyli podań w pierwszym terminie. Informacji o wolnych miejsca w oddziałach, na bieżąco należy szukać na stronie naboru http:/nabor.pcss.pl/krosno. Szkoły na bieżąco będą wprowadzać dane nowych kandydatów, tak aby w każdej chwili kolejni chętni mogli sprawdzić ilość wolnych miejsc w poszczególnych oddziałach.

Gimnazjaliści, którzy złożyli podania do 30 maja 2011 r., mają możliwość zmiany preferencji w dniach 20 – 21 czerwca 2011 r. Szczegóły w „Poradniku gimnazjalisty” dostępnym w każdej szkole ponadgimnazjalnej i na stronie internetowej naboru.

W dniach 22 czerwca – 27 czerwca 2011 r. do szkoły pierwszego wyboru należy dostarczyć tyle kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego, ile szkół (nie klas) znalazło się na liście preferencji kandydatów. Szkoły wprowadzą do systemu oceny ze świadectwa, wyniki egzaminu oraz inne osiągnięcia kandydatów, które zostały umieszczone na świadectwie ukończenia gimnazjum.

Szkoły ponadgimnazjalne będą przyjmować dokumenty w następujących terminach:
 ­- 22 czerwca od 7.30 do 15.00,
 - 24 czerwca od 7.30 do 15.00,
 - 25 czerwca od 9.00 do 13.00,
 - 27 czerwca od 7.30 do 15.00 – jest to ostateczny termin składania dokumentów.

Ogłoszenie wyników wstępnego przydziału kandydatów przyjętych do poszczególnych oddziałów w szkołach nastąpi w dniu 28 czerwca 2011 r. Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników, należy potwierdzić wolę nauki dostarczając do szkoły, do której kandydat został przyjęty, oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia OKE.