772463490.jpg
13.06.2013

Ponad 2 tysiące gimnazjalistów złożyło podania o przyjęcie do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych

Bogata oferta, znakomita baza, dobry dojazd, najlepsze w regionie wyniki egzaminów maturalnych, sukcesy w olimpiadach i rankingach i konkursach zawodowych- to wszystko sprawia że krośnieńskie szkoły przyciągają młodzież zarówno z miasta jak i z wielu okolicznych miejscowości.
 

Krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne od 6 lat prowadzą wspólną rekrutację wspomaganą elektronicznie. System pozwala gimnazjalistom na wybór trzech szkół, a w nich dowolnej liczby oddziałów, przy czym najważniejsza jest kolejność w jakiej kandydat wpisał preferowane przez siebie oddziały. Kandydaci w każdej chwili mogą w internecie sprawdzić zainteresowanie wybranymi oddziałami. Gimnazjaliści i ich rodzice mają stały dostęp do systemu poprzez indywidualnie nadany kod dostępu. Warto przypomnieć, że można  zostać przyjętym wyłącznie do jednego oddziału spośród wybranych przez gimnazjalistę,  przy czym system przydzieli kandydatowi  oddział  wybrany przez niego na pierwszym miejscu tylko w przypadku wystarczającej liczby punktów. Jeżeli wybrany oddział zapełnią kandydaci z wyższą liczbą punktów, system będzie próbował przydzielić kandydata do oddziału zapisanego na podaniu w drugiej kolejności, jeżeli ponownie nie starczy punktów  system będzie szukał dalej, aż uda się znaleźć  miejsce w jednej z wybranych szkół w których gimnazjalista chciałby się uczyć. Kolejność na liście preferencji  musi być  zgodna z zainteresowaniem i możliwościami kandydata, co pozwala na  optymalny przydział i zapobiega przypadkowemu przydzieleniu miejsca w szkole.  

wybory gimnazjalistów 
•    licea  ogólnokształcące - 1092 podania
•    technika - 764 podania
•    zasadnicze  szkoły zawodowe - 209  podań

W tym roku zgłoszonych jest 2065 kandydatów, w tym  z pobliskich powiatów 1528. Obecnie do klas pierwszych uczęszcza ponad 1,3 tysiąca uczniów spoza Krosna ( 74%)

Spośród krośnieńskich szkół duży wzrost kandydatów w stosunku do roku ubiegłego odnotowało I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, gdzie o przyjęcie do 7 oddziałów stara się aż 381 osób (51 więcej niż przed rokiem). Wzrosło zainteresowanie klasami promedycznymi (165 chętnych do dwóch oddziałów ( rok temu 124) oraz klasą matematyczno- fizyczną -77 osób (rok temu 62), a nieco zmalało klasami humanistycznymi. Rok temu średnia liczba punktów kandydatów zakwalifikowanych do I LO przekraczała 150 pkt., a w oddziale promedycznym z rozszerzoną fizyką  180 pkt, przy dolnym progu do tej klasy 165 pkt. Niewiele niższe progi obowiązywały w klasie matematyczno-fizycznej (dolny próg 161 pkt, średni 179 pkt).Kopernik jest szkołą najchętniej wybieraną przez laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych.


W pozostałych liceach liczba chętnych  w stosunku do roku ubiegłego utrzymuje się na porównywalnym poziomie, przy czym niesłabnącym powadzeniem   cieszy się klasa propolicyjna, mniej chętnych niż przed rokiem chce uczyć się w klasach politechnicznych, matematyczno-geograficznych. Zmniejszyło się także zainteresowanie (mniej wyborów na I preferencji) oddziałami:  ratowniczo- obronnym, matematyczno - informatycznym i proprawniczym, Limit miejsc do liceów ogólnokształcących w liceach ogólnokształcących wypełniony został w znakomitej większości oddziałów, w tym w nowym profilu pożarniczym.  Łącznie  wybór liceum  na I preferencji  deklaruje o ok. 30 osób mniej niż przed rokiem., ale liczba zgłoszonych kandydatów przewyższa liczbę miejsc.

Technika stają się szkołami pozytywnego wyboru, w niektórych zawodach odczuwalna jest nawet tendencja wzrostowa liczby składanych podań, ale łączna liczba chętnych w stosunku do roku ubiegłego zmniejszyła się o 97 wyborów z I preferencji. Są też zawody do których nie zgłosił się żaden kandydat, lub pojedyncze osoby wykazały zainteresowanie, dlatego już na tym etapie rekrutacji została skorygowana liczba miejsc w  niektórych technikach. Do niektórych z  proponowanych zawodów już od kilku lat nie udaje się dokonać naboru, mimo iż wydaja się być atrakcyjne z punktu widzenia perspektyw na rynku pracy.

Wzrosła liczba kandydatów do Technikum Nr 1 (Szczepanik) , Technikum Nr 3 (Mechanik) i w Technikum Nr 5 ( Elektryk), w pozostałych szkołach kandydatów do kształcenia się w technikum jest mniej niż przed rokiem. Najwięcej chętnych zgłosiło się  do zawodu: technik wiertnik (97), technik pojazdów samochodowych (93) i technik informatyk  (72), dlatego już na tym etapie zwiększona została  liczba miejsc do dwóch oddziałów w zawodach  technik pojazdów samochodowych oraz  technik informatyk, a w zawodzie technik wiertnik   zwiększono limit miejsc z 30 do 45 (brak możliwości zapewnienia praktyk zawodowych dla większej liczby uczniów).
 

Ponad 2 tysiące gimnazjalistów złożyło podania o przyjęcie do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych - zdjęcie w treści

Kliknij i zaloguj się na stronę naboru


Brak zainteresowania niektórymi zawodami (liczba chętnych nie przekraczająca kilku osób) spowodował  wstrzymaniem dalszej rekrutacji do zawodów: technik awionik w ZSP3,  technik górnik odkrywkowy w ZSP Nr 4, technik telekomunikacji, technik teleinformatyk oraz  technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej  w ZSP5, podobnie zrezygnowano z dalszego naboru do zawodu  technik organizacji reklamy w ZSKU, gdyż  żaden kandydat nie zgłosił zamiaru uczęszczania na ten kierunek. Aby utrzymać kształcenie w  zawodach mniej popularnych  w Krośnie  tworzone  są oddziały dwuzawodowe.

Wydaje się, że  w tym roku uda się powstrzymać niekorzystny trend spadkowy kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych. To jedyny typ szkoły gdzie odnotowano wzrost liczby kandydatów w stosunku do roku ubiegłego (20 podań więcej niż rok temu), niemniej jednak w zawodach o nikłym zainteresowaniu wstrzymano dalszą rekrutację, zwiększając w to miejsce limity w oddziałach do których zgłosili się chętni. Uczniowie, którzy chcą uczyć się w zawodach unikatowych mogą kształcić się w klasie wielozawodowej – uczniowie takiej klasy wspólnie  uczą się przedmiotów ogólnokształcących, natomiast kształcenie zawodowe zdobywają odpowiednio u pracodawców i na kursach organizowanych przez szkołę.

 

Uwaga!  

  • do 27 czerwca br. szkoły, w których  limit miejsc jest większy niż liczba zgłoszonych  kandydatów  mogą przyjmować  podania,
  • w dniach 26 - 27 czerwca 2013  będzie możliwość  zmiany listy preferencji (będą już znane wyniki egzaminów gimnazjalnych i oceny ze świadectwa, co powoli bardziej realnie ocenić swoje szanse na dostanie się do wybranych szkół  - ważna kolejność  na podaniu),i
  • do 2 lipca br. do godz. 1500  trzeba do szkoły I wyboru dostarczyć wymagane kopie dokumentów (świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego). Niezłożenie dokumentów powoduje skreślenie z listy kandydatów do wszystkich szkół w Krośnie objętych naborem.
     

Szczegółowe informacje o tym jak przedstawia się obłożenie oddziałów w krośnieńskich szkołach ogólnodostępnych prowadzonych przez Gminę Krosno dostępne są na stronie https://nabor.pcss.pl/krosno/szkolaponadgimnazjalna/nabor/

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie