18.07.2016

Ponad 1,7 tysiąca kandydatów zakwalifikowano do klas pierwszych krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych

Komisje rekrutacyjne 15 lipca 2016 r. ogłosiły wyniki postępowania rekrutacyjnego w województwie podkarpackim. Listy kandydatów zakwalifikowanych można sprawdzić na tablicach ogłoszeń w szkołach, w których składane były wnioski o przyjęcie.  Kandydaci biorący udział w rekrutacji do krośnieńskich szkół mają także dostęp do indywidualnych wyników w systemie elektronicznym na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno.

Najpóźniej do dnia  25 lipca do godz. 15.00 kandydaci mają czas na potwierdzenie woli nauki w szkołach i oddziałach do których zostali zakwalifikowani. W tym terminie koniecznie trzeba dostarczyć do szkoły oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Ostateczne listy kandydatów przyjętych do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych  zostaną ogłoszone we wtorek 26  lipca 2016 r. do godz. 14.00. Na listach przyjętych znajdą się wyłącznie kandydaci, którzy zostali do danego oddziału zakwalifikowani i oryginałami dokumentów potwierdzili zamiar uczęszczania – brak potwierdzenia jest równoznaczny ze skreśleniem z listy kandydatów do danego oddziału.

W tegorocznej rekrutacji wzięło udział 1871 kandydatów, z czego kopie świadectw i zaświadczenia o egzaminie gimnazjalnym w ustalonym terminie dostarczyło 1755 kandydatów.

Liczba zakwalifikowanych na podstawie kopii świadectw do szkół ponadgimnazjalnych:

• licea ogólnokształcące - 853 kandydatów (48,6%),
  • technika - 734 kandydatów (41,82%),
  • zasadnicze szkoły zawodowe – 168 kandydatów (9,57%).

Spośród osób uczestniczących czynnie w rekrutacji, z powodu zbyt małej liczby punktów wymaganych do danego oddziału, nie zostało zakwalifikowanych 124 kandydatów, z czego większość wybierało tylko jedną szkołę, a 38 osób wskazało na liście preferencji jeden oddział.
W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych najwyższe progi punktowe obowiązywały w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Aby zostać zakwalifikowanym do klasy matematyczno-fizycznej trzeba było uzyskać minimum 169,4 pkt, promedycznej z rozszerzoną matematyką – min. 168 pkt, w pozostałych oddziałach  promedycznych powyżej 150 pkt. Wysokie progi punktowe powyżej 140 pkt ustaliły się także w pozostałych klasach w I Liceum Ogólnokształcącym oraz w klasach promedycznych w II Liceum Ogólnokształcącym.

Spośród techników najwyższą liczbą punktów musieli wykazać się kandydaci do Technikum Nr 5 („Elektryk”). Po zakończeniu kwalifikacji najwyższy próg punktowy ustalił się w zawodzie technik elektronik – min. 117,8 pkt, w pozostałych zawodach tego technikum minimum punktowe przekroczyło 105 pkt.

Krośnieńskie szkoły wybrało 52 laureatów. Łącznie I Liceum Ogólnokształcące wybrało 45 laureatów (rok temu 46),Technikum Nr 5 wybrało 4 laureatów, a po 1 laureacie trafiło do II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Nr 1 i Technikum Nr 3.

Absolwenci gimnazjów, którzy nie dostali się do wybranych szkół mogą już ubiegać się o miejsce w szkołach dysponujących wolnymi miejscami. Należy zgłosić się do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami (świadectwo i zaświadczeniem OKE).

Wolnymi miejscami dysponują:

• V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Szczepanika – ul. Podkarpacka 16
  • Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika – ul. Podkarpacka 16
  • Technikum Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara – ul. Ks. Stanisława Szpetnara 9
  • Technikum Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza – ul. Bohaterów Westerplatte 20
  • Technikum Nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego – ul. Ks. Piotra Skargi 3
  • Technikum Nr 7 – ul. Czajkowskiego 49
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara – ul. Ks. Stanisława Szpetnara 9
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3 im. Stanisława Staszica – ul. Tysiąclecia 5
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego – ul. Ks. Piotra Skargi 3

Szczegóły dotyczące dodatkowej rekrutacji dostępne są w wyżej wymienionych szkołach.
Nabór uzupełniający może zostać ogłoszony także w innych szkołach w tych oddziałach, w których liczba potwierdzeń woli uczęszczania będzie mniejsza od 30. Pełny wykaz szkół, które będą prowadziły nabór uzupełniający będzie znany 26 lipca do godz. 14.00 i zostanie opublikowany na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno w zakładce Wolne miejsca oraz we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Wnioski o przyjęcie w trybie rekrutacji uzupełniającej będzie można złożyć wraz z wymaganymi dokumentami w dniach 27- 28 lipca 2016 r.

Listy kandydatów zakwalifikowanych w trybie naboru uzupełniającego zostaną podane przez szkoły prowadzące nabór w dniu 22 sierpnia 2016 r., a po potwierdzeniu oryginałami woli nauki w danej szkole przez rodziców kandydatów ostateczna lista przyjętych zostanie ogłoszona w dniu 25 sierpnia 2016 r.  (terminy ustalone przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty).

Tegoroczni kandydaci przyjęci do klas pierwszych szkół prowadzonych przez Miasto Krosno, dojeżdżający środkami komunikacji zbiorowej, otrzymają dofinansowanie do biletów miesięcznych. Ponadto uczniowie przyjęci do techników i zasadniczych szkół zawodowych otrzymają podręczniki do kształcenia zawodowego nieodpłatnie na czas kształcenia w krośnieńskich szkołach.

Wszystkim, którzy zdecydowali się na podjęcie kształcenia w krośnieńskich szkołach gratulujemy i życzymy zadowolenia z dokonanego wyboru.

Opracowanie:
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna