08.07.2015

Ponad 1,5 tysiąca uczniów będzie uczyć się w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych

Komisje rekrutacyjne ogłosiły wyniki postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, która szczegółowo reguluje zasady prowadzenia rekrutacji do szkół i placówek oświatowych, postępowanie rekrutacyjne przeprowadzają komisje rekrutacyjne powołane przez dyrektorów szkół. Przy wsparciu systemu elektronicznego udało się bardzo sprawnie ustalić punktację i kolejność przyjęć, dzięki czemu kandydaci ubiegający się o przyjęcie do miejskich szkół ponadgimnazjalnych mogli poznać wyniki rekrutacji.

Listy zawierające imiona i nazwiska kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zgodnie z ustawą rekrutacyjną zostały zamieszczone w widocznym miejscu w siedzibie każdej szkoły prowadzącej rekrutację. Kandydaci starający się o przyjęcie do miejskich szkół mogli także, po podaniu własnego loginu i numeru PIN sprawdzić wyniki kwalifikacji w Internecie - na stronie elektronicznego naboru http://nabor.pcss.pl/krosno.  Kandydaci potwierdzali wolę uczęszczania do szkół i oddziałów, do których zostali zakwalifikowani. Potwierdzenie woli uczęszczania do jednej ze szkół ponadgimnazjalnych, do których kandydat ubiegał się o przyjęcie, kończy proces rekrutacji danego kandydata do szkół prowadzonych przez Miasto Krosno.

Absolwenci gimnazjów, którzy nie dostali się do wybranych przez siebie oddziałów oraz osoby, które nie brały udziału w rekrutacji elektronicznej mogą zgłaszać się do szkół, które ogłosiły nabór uzupełniający. Wykaz wolnych miejsc dostępny jest na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno w zakładce Wolne miejsca oraz we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Wykaz wolnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzących rekrutację uzupełniającą

Oddział

6

Monter inst. sanit.

1

Wyniki rekrutacji uzupełniającej znane będą w dniu 09.07.2015 r. po godz. 15:00. Zaktualizowany wykaz wolnych miejsc zostanie opublikowany do 13.07.2015 r.

Ze względu na postępujący niż demograficzny w tegorocznej rekrutacji wzięło udział nieco mniej kandydatów niż w roku ubiegłym, z czego oryginały świadectwa i zaświadczenia o egzaminie gimnazjalnym w ustalonym terminie dostarczyło 1540 kandydatów, w tym 1141 kandydatów spoza Krosna. Struktura przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych przedstawia się następująco:

• licea ogólnokształcące - 766 kandydatów (49,74%),
  • technika - 629 kandydatów (40,84%) ,
  • zasadnicze szkoły zawodowe – 145 kandydatów (9,42%).

Ponad 50% kandydatów uczestniczących w procesie rekrutacji wybrało od 3 do 5 preferencji, 8,76% to kandydaci, którzy zadeklarowali wybór tylko jednego oddziału, 88 kandydatów wybrało w trzech szkołach 10 i więcej preferencji – wśród tych osób wszyscy zostali zakwalifikowani do jednego z wybranych oddziałów. Spośród osób uczestniczących czynnie w rekrutacji nie zostało zakwalifikowanych do wybranych przez siebie szkół 108 kandydatów (5,78%), z czego aż 74 osoby wskazały tylko jedną szkołę (28 osób wybrało tylko jedną preferencję). Spośród zakwalifikowanych do przyjęcia 1360 osób dostało się do oddziału, który wybrały na I preferencji przy czym nie wszyscy zakwalifikowani dostarczyli oryginały dokumentów i potwierdzili zamiar uczęszczania.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych najwyższe progi punktowe obowiązywały w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Najtrudniej było dostać się do I LO do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką. Minimalna liczba punktów do tego oddziału wyniosła 168 pkt., średnia liczba punktów 182,94. Do tej klasy starało się o przyjęcie 12 laureatów wojewódzkich konkursów. Nieco niższe progi punktowe ustaliły się w innych oddziałach, ale średnia liczba punktów osób zakwalifikowanych do każdego z siedmiu oddziałów w „Koperniku” wyniosła powyżej 150 pkt. Łącznie I LO wybrało 46 laureatów (rok temu 27), 6 laureatów wybrało II LO, 2 laureatów trafiło do Technikum Nr 5 i 1 do III LO.  Łącznie krośnieńskie szkoły wybrało 55 laureatów.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, w liceach ogólnokształcących statystyczny kandydat legitymował się średnią powyżej 100 punktów.

Średnią liczbę punktów powyżej 100 odnotowali także kandydaci do techników ubiegający się o przyjęcie do oddziałów: technik ekonomista, technik mechanik lotniczy, technik mechatronik, technik logistyk, technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk, technik renowacji elementów architektury, technik cyfrowych procesów graficznych i fototechnik. Przy czym kandydaci z najwyższą liczba punktów zakwalifikowani zostali do oddziału w zawodzie technik elektronik,  gdzie wynik statystycznego kandydata wyniósł 144,25 pkt.

W tym roku ze względu na nikłe zainteresowanie kandydatów wycofano z oferty kształcenie w zawodach w technikach: kelner, technik awionik, technik drogownictwa oraz w zasadniczych szkołach zawodowych: monter-mechatronik, mechanik motocyklowy, cieśla i monter izolacji budowlanych.

Tegoroczni kandydaci przyjęci do klas pierwszych szkół prowadzonych przez Miasto Krosno, dojeżdżający środkami komunikacji zbiorowej, otrzymają 50% dofinansowanie do biletów miesięcznych. Ponadto uczniowie przyjęci do techników i zasadniczych szkół zawodowych otrzymają podręczniki do kształcenia zawodowego nieodpłatnie na czas kształcenia w krośnieńskich szkołach.

Wszystkim, którzy zdecydowali się na podjęcie kształcenia w krośnieńskich szkołach gratulujemy i życzymy zadowolenia z dokonanego wyboru.