grupa młodzieży

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY W I LO im. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

W dniach 16 – 20 kwietnia br. odbyła się już po raz kolejny wymiana polsko-niemiecka uczniów Willy-Brandt-Gesamtschule z partnerskiego miasta Marl w Niemczech i młodzieży I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie.

Plan wizyty był bardzo bogaty. Grupę z Niemiec uczniowie I LO powitali w niedzielne południe w Krakowie, gdzie spędzili wraz z Gośćmi pierwszą część wymiany. Tego samego dnia zwiedzili wystawę „Kraków – czas okupacji 1939-1945” zorganizowaną w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera, która opowiadała o losach Krakowa podczas II wojny światowej oraz obejrzeli krakowską starówkę wieczorową porą, podziwiając pięknie oświetlone zabytki.

1. kolacja w I dniu Kraków.jpg [319.08 KB]

Poniedziałek przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa z przewodniczką miejską. Nasi Goście spacer po mieście rozpoczęli od Synagogi Remu na Kazimierzu, gdzie poznali historię i obyczaje krakowskich Żydów. Następnie odwiedzili wzgórze wawelskie, by później udać się na Rynek Główny, zwiedzając po drodze m. in. Kościół św. Franciszka z Asyżu oraz Collegium Maius. W czasie wolnym poszczególne polsko-niemieckie grupy zdecydowały się na wizytę w Muzeum Żywych Motyli, zwiedzanie Muzeum Flipperów bądź posiłek w „Dziórawym kotle” a także na zakup pamiątek.

2. Krakowski Rynek.jpg [233.12 KB]

W kolejnych dniach nasi niemieccy Goście wzięli udział w zajęciach w krośnieńskim „Koperniku”. Koledzy z Niemiec zostali powitani przez dyrektora szkoły pana Ryszarda Józefczyka oraz oprowadzeni po jej budynku, by następnie, razem z pozostałymi uczniami wziąć udział w lekcjach. Spotkali się również ze studentkami z Iowa State University, które przebywały w tym czasie w szkole na praktykach zawodowych, co stworzyło niepowtarzalną okazję do wymienienia cennych uwag na temat systemów edukacji w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Polsce. Wspólnie z Amerykanami zwiedzili również Wieżę Farną, oraz Centrum Dziedzictwa Szkła. Czas wolny poszczególni uczestnicy wymiany spędzili różnorako: na wycieczce nad Solinę oraz w Rzeszowie, zwiedzili wystawę w BWA, grali w kręgle, ścigali się na gokartach oraz gościli w domach naszych licealistów.

3. dzwonnica Krosno.jpg [297.72 KB]

W czwartek wczesnym rankiem, nasi uczniowie pożegnali niemieckich przyjaciół, którzy powrócili do Marl. Mamy jednak nadzieję, że ta wymiana zaowocuje trwałymi znajomościami i że jeszcze kiedyś się spotkamy. Naszych przyjaciół zza Odry nie żegnamy więc na stałe, lecz mówimy „do następnego razu”!

Opiekunowie wymiany: pani Monika Zając oraz pani Urszula Jucha.
Wymiana została dofinansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Fundacja ta pomaga w nawiązaniu kontaktów, integracji oraz współpracy młodzieży obu państw.

logo.jpg [37.36 KB]