02.12.2010

Politechnika Dziecięca w Krośnie

W piątek 26 listopada 2010 roku o godzinie 11.00  w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie odbyła się sesja wyjazdowa Politechniki Dziecięcej.
Politechnika Dziecięca adresowana jest do dzieci w wieku 7 – 12 lat (uczniowie szkół podstawowych), którzy uczestniczą w wykładach organizowanych przez wykładowców Politechniki Rzeszowskiej jak i specjalistów z zewnątrz. Zadaniem Politechniki Dziecięcej jest pokazanie młodym „studentom” czegoś, czego nie mają w szkołach. Celem naukowców z Politechniki Rzeszowskiej było zainteresować dzieci nauką, która przedstawiona w ciekawy i dostosowany do wieku uczestników sposób ma doprowadzić do tego, że zaczną interesować się nie tylko grami video i TV.
Wyjazdowe sesje organizowane są przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza i WSK "PZL-Rzeszów" S.A we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Przedmiotem zajęć w MZSzOI była chemia. Prowadzącymi zajęcia byli Prof. Wiktor Bukowski, dr Agnieszka Bukowska, doktoranci PR i studenci wydziału chemicznego, którzy w formie wolontariatu pomagali organizacyjnie przy tym projekcie.
„Chemia wokół nas”, to ciekawy wykład na sali gimnastycznej połączony z doświadczeniami chemicznymi. Profesor Bukowski przy pomocy asystentów wyczarowywał z przedmiotów i substancji, które nas otaczają w życiu codziennym piany, dymy, ognie. Wszystko oczywiście pod kontrolą i z zasadami bezpieczeństwa. Zmieniał również kolory roztworów pokazując reakcje zasadowe i kwasowe z ciałami stałymi i ciekłymi. Pokazał jak można wbić gwoździa w bukowe drewno bananem. Wszyscy uczestnicy chłonęli wiedzę z ciekawością i wbijali wzrok w „zmieniający się otaczający nas Świt chemii”. Po wykładzie nastąpił czas zajęć laboratoryjnych z udziałem samych słuchaczy. Uczniowie przeszli do wcześniej przygotowanych przez studentów sal i uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych.
W zajęciach wzięło udział 150 uczniów klas VI ze wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych.
Po wykładzie, uczestnicy w formie konkursowej zostali „odpytani” z przebiegu doświadczeń i ich rezultatów. Wyłoniono najlepszych, którzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Wszyscy uczestnicy zakończyli „spotkanie z chemią” bardzo zadowoleni.
W „Chemii wokół nas”, jako goście uczestniczyli: Wicekurator Oświaty Antoni Wydro, Wicedyrektor PCEN w Rzeszowie Stanisław Fundakowski,  pracownik PCEN Oddział w Krośnie Wiesław Śnieżek, przedstawiciel Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna Inspektor Ryszarda Czaja.

Patronami Projektu są:  Rektor Politechniki Rzeszowskiej - Prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty i Prezes Zarządu WSK "PZL-Rzeszów" S.A. - Marek Darecki