719220660.jpg
27.04.2010

Podsumowanie VII Targów Edukacyjnych

Zakończyły się VII Krośnieńskie Targi Edukacyjne pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. W dniach od 19 – 21 kwietnia 2010r. gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z ofertą wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i z okolicy. Bogatą ofertę zaprezentowały krośnieńskie szkoły objęte naborem elektronicznym, w których przygotowano 1888 miejsc w 60 oddziałach.

Uroczystego otwarcia Krośnieńskich Targów Edukacyjnych dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, w obecności przedstawicieli samorządu Krosna i powiatu krośnieńskiego. W uroczystym otwarciu wzięli udział ponadto przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Podsumowanie VII Targów Edukacyjnych - zdjęcie w treści
Uroczystego otwarcia Targów dokonał
Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran

Ze względu na duże zainteresowanie nauką w liceach ogólnokształcących przygotowano w nich 950 miejsc. W zależności od możliwości zainteresowań uczniowie  będą  mogli wybrać od dwóch do trzech  przedmiotów,  których będą uczyli się na poziomie rozszerzonym. Uczniowie wybierający się do krośnieńskich techników w ramach miejskiego programu wspierania szkolnictwa zawodowego będą mogli uczyć się wykonywania 27 zawodów. W 4 zasadniczych szkołach zawodowych  można zdobyć jeden z 14 zawodów, wybierając 2 lub 3 – letnią szkołę. Istnieje także możliwość łączenia nauki z pracą. Nabór pracowników młodocianych prowadzą 3 zasadnicze szkoły zawodowe.

Podsumowanie VII Targów Edukacyjnych - zdjęcie w treści  nr 1
Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak zawsze stoiska liceów ogólnokształcących

Jak zwykle targi cieszyły się  ogromną popularnością. Informacji udzielali nauczyciele i uczniowie. Można było zasięgnąć rady specjalistów z poradni psychologiczno – pedagogicznych, Wojewódzkiego Urzędu Pracy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej i Ochotniczego Hufca Pracy. Po raz pierwszy na krośnieńskich targach reprezentowało się stoisko Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży o profilu piłka nożna w Krośnie.

Podsumowanie VII Targów Edukacyjnych - zdjęcie w treści  nr 2
Stoisko Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży o profilu piłka nożna w Krośnie

Targi Edukacyjne odwiedziło blisko  3 tysiące uczniów gimnazjów nie tylko  z Krosna i powiatu krośnieńskiego, ale i z bardziej odległych miejscowości, między innymi z Brzozowa, Jasionowa, Jasienicy Rosielnej, Trześniowa, Haczowa, Jabłonicy, Malinówki, Orzechówki, Beska  i Frysztaka. Pod opieką swoich nauczycieli Targi odwiedziło ponad 600 uczniów ze szkół krośnieńskich, blisko 1500 z gimnazjów powiatu ziemskiego i ponad 400 z innych powiatów.

Podsumowanie VII Targów Edukacyjnych - zdjęcie w treści  nr 3
O możliwościach łączenia nauki z pracą opowiadali uczniowie techników i szkół zawodowych

W czasie targów pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna na stoisku„Nabór 2010” prezentowali zasady elektronicznych zapisów do szkół. Dodatkową możliwością poszerzenia wiedzy były organizowane w tym czasie przez kilka szkół  Dni Otwarte.

Targi odwiedzili także rodzice gimnazjalistów. Odwiedzający stoiska mogli zapoznać się z ofertą krośnieńskich szkół, z zasadami i terminami naboru poprzez specjalny serwis internetowy http://nabor.pcss.pl/krosno. Już obecnie można wypełnić podanie w internecie.

Oprócz szkół objętych naborem elektronicznym prezentowały swoją ofertę: Liceum Plastyczne, Zespół Szkół Muzycznych, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Bursa Międzyszkolna oraz szkoły prowadzące działalność na terenie powiatu krośnieńskiego.

Tegoroczne targi zostały przygotowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna.