05.07.2018

Podsumowanie projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1

22 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!”. Projekt realizowany był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie od 1 września 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja projektu odbywała się we współpracy z partnerami zagranicznymi: Stredná odborná škola podnikania w Prešovie i VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz w Niemczech.

Głównym celem projektu było zorganizowanie trzech praktyk w Niemczech - łącznie dla 30 uczniów w zawodzie technik ekonomista i 24 uczniów w zawodzie technik handlowiec oraz dwóch praktyk na Słowacji - łącznie dla 18 uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej. Praktyki były realizowane według następującego harmonogramu:
1. 8.05.2017 r. - 2.06.2017 r. - 9 uczniów kl. III w zawodzie technik obsługi turystycznej (Słowacja),
2. 29.05.2017 r. - 23.06.2017 r. - 10 uczniów kl. III w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
3. 2.10.2017 r. - 27.10.2017 r. - 10 uczniów kl. III w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
4. 26.02.2018 r. - 23.03.2018 r. - 10 uczniów kl. II w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
5. 7.05.2018 r. - 1.06.2018 r. - 9 uczniów kl. III w zawodzie technik obsługi turystycznej (Słowacja).

Podsumowanie projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 - zdjęcie w treści

22 czerwca podczas uroczystego podsumowania z udziałem przedstawicieli firm partnerskich, przedstawicieli Rady Miasta Krosna, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna, nauczycieli zaangażowanych w projekcie uczestnicy otrzymali certyfikaty EUROPASS. Wszyscy uczestnicy wcześniej kończąc swoje praktyki otrzymywali certyfikaty ECVET. Podczas spotkania podsumowującego uczniowie w formie prezentacji multimedialnych informowali zebranych o przebiegu praktyk. „Turyści” chwalili się, że pracowali w hotelowej kuchni i restauracji, przygotowywali posiłki, nakrywali do stołu i serwowali dania gościom w Penziónie Pltník w Červeným Kláštorze na Słowacji, oprowadzali turystów zwiedzających Klasztor Kamedułów, pomagali robić zdjęcia turystom płynącym na tratwach z flisakami, uczyli się obróbki zdjęć z zastosowaniem programów komputerowych w firmie reklamowej i sprzedawali te fotografie turystom. Pracowali w wypożyczalni sprzętu sportowego, wydawali pontony, kamizelki ratunkowe, kaski i rowery. Podczas tych zajęć komunikowali się głównie w języku słowackim, ale szlifowali też język angielski i niemiecki, gdyż turyści przebywający w ich ośrodku przybywali z tych obszarów językowych. Jak można było usłyszeć na długo w ich pamięci pozostaną wycieczki po najbliższej okolicy, spływ tratwą po Dunajcu, wycieczki do Preszowa, Koszyc, na Trzy Korony, w Tatry Wysokie i do Aqua City.

Po „Turystach” swoje wrażenia prezentowali „Ekonomiści” i „Handlowcy”, którzy odbywali praktyki w Schkeuditz i Lipsku w Niemczech. Ekonomiści odbywali szkolenia z obsługi programu finansowo-księgowego, a handlowcy pracowali w dużych placówkach handlowych. Zaprezentowali relacje z podróży i pobytu, z wycieczek po Lipsku, Dreźnie i Berlinie. Dzięki udziałowi w zaplanowanych praktykach uczestnicy, jak sami na to wskazywali uzyskali wiedzę, doświadczenie i umiejętności w zakresie organizacji i funkcjonowania firm branżowych, planowania zadań związanych z wykonywanymi czynnościami zawodowymi, prowadzenia promocji firmy, prowadzenia dokumentacji i obsługi klientów. Nabyli tak ważne kompetencje społeczne jak przedsiębiorczość, samodzielność, elastyczność oraz kompetencje osobiste, w tym umiejętność radzenia sobie ze stresem, adaptacji w nowym i różnorodnym środowisku pracy, rozwiązywania problemów pracy w zespole, odpowiedzialności za powierzone zadania. Potwierdzili również dodatkowe kompetencje językowe poprzez komunikację w języku obcym z przełożonymi, personelem i klientami firm. Nabyte doświadczenie pomoże im w zwiększeniu szans na zatrudnienie na lokalnym i europejskim rynku pracy, zwiększy ich poczucie wartości, zwiększy pewność siebie i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Realizacja tego projektu jest ważna także dla szkoły. Pozwoliła uzyskać doświadczenie pozwalające w przyszłości jeszcze precyzyjniej formułować kolejne wnioski aplikacyjne i realizować projekty dla następnych grup uczniów .