05.08.2011

Podkarpacie dla Europy - konkurs plastyczny

Konkurs Podkarpacie dla Europy skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz uczelni wyższych z województwa podkarpackiego. Kontakt ze sztuką to radość, zabawa, która zapewnia rozwój młodych ludzi, a wyobraźnia dzieci i młodzieży to niewyczerpane źródło pomysłów.

Tytuł, a jednocześnie temat konkursu nawiązują do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w której województwo podkarpackie będzie aktywnie uczestniczyć. Celem projektu jest przedstawienie regionu Podkarpacia jako malowniczego zakątka pełnego wspaniałych krajobrazów, architektury, nieskazitelnej przyrody i kulturowej wielobarwności widzianych oczami młodych artystów, a także popularyzowanie wiedzy o nim i jego znaczeniu w zjednoczonej Europie. Konkurs malarski pozwoli także odkryć młode talenty artystyczne oraz włączy dzieci i młodzież z Podkarpacia do współkształtowania europejskiego oblicza regionu.

Wszystkie nadesłane prace malarskie udostępnione zostaną na stronie internetowej Fundacji Podkarpacka Akademia Rozwoju. Konkurs rozstrzygać będą powołane Kapituły Konkursu. Pierwsza Kapituła Konkursu liczyć będzie sześć osób, w skład której wejdą artyści i przedstawiciele życia publicznego, społecznego i kulturalnego oraz Organizatora. Drugą Kapitułę Konkursu stanowić będą mieszkańcy Podkarpacia, którzy podejmować będą decyzje, oddając „jeden głos na jedną pracę malarską” za pośrednictwem strony internetowej Fundacji www.fpar.pl. Zorganizowana zostanie również wystawa pokonkursowa prac nagrodzonych.

W trakcie realizacji projektu przeprowadzone zostaną wywiady z uczestnikami konkursu i władzami miast, które zaangażowały się w realizację konkursu, jak również reportaże z realizacji projektu propagujące ideę promocji kultury wśród społeczności województwa podkarpackiego oraz informujące o wkładzie Podkarpacia w prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Regulamin konkursu malarskiego pod hasłem „Podkarpacie dla Europy” dostępny jest w siedzibie Fundacji konkursu oraz na jego stronie internetowej www.fpar.pl. Termin nadsyłania prac upływa 16 sierpnia.