330220869.jpg
12.05.2017

Po doświadczenie na europejski rynek pracy

7 maja 2017 roku w samo południe grupa dziewięciu uczniów klasy 3 TT z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, wraz z nauczycielką wyjechała na pierwszą z pięciu praktyk zagranicznych w ramach realizacji projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po doświadczenie na europejski rynek pracy - zdjęcie w treści

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej pojechali do pięknego Penziónu Pltník w Červeným Kláštorze na Słowacji. Praktykę rozpoczęli 8 maja a zakończą ją 2 czerwca 2017 roku. Realizują ambitny program praktyki: pracują w hotelowej kuchni i restauracji, przygotowują posiłki, zmywają naczynia, nakrywają do stołu i serwują dania, oprowadzają turystów zwiedzających Klasztor Kamedułów - niezwykłe miejsce, przesycone klimatem tajemnicy i legendami o mnichu Cyprianie, który zasłynął jako wynalazca, alchemik, botanik i lekarz. Pomagają także robić zdjęcia turystom płynącym na tratwach z flisakami, uczą się obróbki zdjęć z zastosowaniem programów komputerowych w firmie reklamowej i sprzedają te fotografie turystom. Pracują również w wypożyczalni sprzętu sportowego, wydają pontony, kamizelki ratunkowe, kaski i rowery. Podczas tych zajęć komunikują się głównie w języku słowackim, ale szlifują też język angielski i niemiecki, gdyż turyści przebywający w ich ośrodku przybywają z tych obszarów językowych.

Oprócz tych obowiązków wynikających z realizacji programu praktyki zawodowej na uczniów czeka wiele atrakcji kulturalno-wypoczynkowych. Już w pierwszych dniach pobytu odbyli ciekawą wycieczkę po najbliższej okolicy, a także spływ tratwą po Dunajcu. Przed nimi jeszcze wycieczka do Bratysławy, w Tatry słowackie i Pieniny. Na zakończenie realizacji projektu uczniowie otrzymają certyfikaty ECVET i EUROPASS.