05.02.2018

Program obejmuje swoimi działaniami rzeczywistą i pełną pomoc w celu integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz wsparcie ich rodzin, a utworzenie ośrodków koordynacyjno - rehabilitacyjno - opiekuńczych ma na celu w szczególności uwzględnienie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością.

Celem działania w tym obszarze programu jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu dostępu do aktywnej pomocy ze strony oświaty, a jego rodzicom fachowej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych. Wsparcie kierowane jest do dzieci od 0 roku życia do czasu podjęcia nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia, u których zauważono niepokojące symptomy, mogące wskazywać na zaburzenia prawidłowego rozwoju.

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Krośnie Powiatowym Ośrodkiem Koordynacyjno - Rehabilitacyjno - Opiekuńczym - zdjęcie w treści

W ramach zapewnienia interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką zarówno dziecka jak i jego rodziny ośrodek oferuje dzieciom zajęcia korygująco - kompensująco - usprawniające:

• motorykę dużą: gimnastykę korekcyjno - kompensacyjną, rehabilitację ruchową z elementami masażu klasycznego, zajęcia na basenie,
  • motorykę małą:    zajęcia z zakresu grafomotoryki i terapii ręki, terapię M. Montessori,
  • aparat mowy:    terapię logopedyczną i neurologopedyczną,
  • procesy percepcyjno - poznawcze: terapię integracji sensorycznej, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, terapię pedagogiczną, psychoterapię, terapię audio - psycho - lingwistyczną metodą prof. A. Tomatisa,

Ośrodek oferuje rodzicom fachową diagnozę stanu funkcjonalnego dziecka i dostosowaną do jego potrzeb i możliwości pomoc terapeutyczną oraz wsparcie psychologiczno - pedagogiczne w przezwyciężaniu trudności osobistych i środowiskowych. Ośrodek prowadzi także zajęcia specjalistyczne z dziećmi ze spektrum autyzmu wykorzystując elementy metody behawioralnej (stosowana analiza zachowania). Posiada dobrze i nowocześnie wyposażoną bazę terapeutyczną oraz wysoko wykwalifikowanych, kompetentnych i empatycznych specjalistów - terapeutów.

Drodzy Rodzice,
Oferujemy Wam i Waszym Dzieciom możliwość bezpłatnego skorzystania z tych zajęć, w ilości nawet do 5 godzin tygodniowo. Wczesna i dobrze prowadzona terapia daje szansę na uzyskanie pożądanych efektów i poprawę jakości życia Waszego i Waszych Dzieci. Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie przez dziecko Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania dziecka oraz zamieszkanie na terenie Gminy Miasta Krosna.

Szczegółowe informacje można uzyskać:
telefonicznie, pod numerami: 13 43 655 55, 13 47 434 20 lub 13 47 434 21 albo osobiście w siedzibie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Krośnie, przy ul. Bema 46.