2051824519.jpg
17.06.2014

Od tablicy do tabletu - podróż z tabletem szlakiem zabytków UNESCO Norwegii i Polski

Projekt finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - program Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy. Jest to ogromny sukces, gdyż SP 14 jest pierwszą i jedyną szkołą w województwie podkarpackim, która rywalizując w konkursie wniosków z wyższymi uczelniami, otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z funduszy norweskich i funduszy EOG (na liście projektów zatwierdzonych znajduje się 5 szkół z całego  kraju, pozostałe  20 to uczelnie wyższe). Projekt realizowany jest we współpracy ze gimnazjum  Unggdomsskule z Fjell w Norwegii.


Głównym celem projektu jest wzmacnianie współpracy dwustronnej pomiędzy szkołami partnerskimi na rzecz zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych, poprzez wzrost poziomu i unowocześnienie procesu edukacji oraz popularyzację wiedzy na temat listy światowego dziedzictwa UNESCO .


Projekt powstał aby zamienić naukę w inspirujące doświadczenie zbiorowe. Tematyka projektu koncentruje sie na propagowaniu szczególnie cennych zabytków kultury i przyrody, promocję wspólnego dziedzictwa. Realizując działania projektowe uczestnicy pragną kształtować tożsamość kulturową uczniów, pogłębić więź łączącą dziedzictwo ze współczesnością. Realizacja projektu przyczyni się do rozszerzenia i pogłębienia współpracy w aspekcie edukacyjnym. Mając na celu podwyższanie jakości pracy, społeczność szkolna pragnie m.in. skonfrontować  i wymienić doświadczenia zawodowe nauczycieli. Projekt pozwoli na poznanie najlepszych praktyk i jednocześnie transfer innowacyjnych rozwiązań.

Nauczyciele będą mogli poszerzyć swój warsztat pracy, nabędą widzę merytoryczną w zakresie dydaktyki szczegółowej i metodyki działalności dydaktycznej i wychowawczej. Nabiorą doświadczeń w wykorzystaniu innowacyjnych metod  i form pracy zwłaszcza TI. W czasie realizacji projektu uczniowie, współpracując ze swoimi rówieśnikami z krajów partnerskich, nauczą się tolerancji, akceptacji dla ludzi o odmiennej kulturze, rozwiną bardziej swoją świadomość narodową, zintegrują się, przygotują do życia we współczesnej Europie. Współpraca z szkołą norweską daje uczestnikom projektu jedyną w swoim rodzaju szansę i okazję na przełamanie bariery językowo - kulturowej i praktyczne wykorzystanie umiejętności posługiwania się językiem obcym. Przyniesie to niewspółmiernie większe efekty w porównaniu z rezultatami nauczania w szkole.
 

W ramach projektu przewidziano realizację seminariów z zakresu wykorzystania technologii TI w procesie uczenia się oraz znaczenia obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa, konkursy plastyczny i fotograficzny dotyczące miejsc UNESCO. Jednym z działań projektowych są wyjazdy partnerskie młodzieży i nauczycieli podczas których planowane są konferencje na temat systemów edukacyjnych, lekcje pokazowe, warsztaty integracyjne z wykorzystaniem IT, wycieczki szlakiem miejsc UNESCO.  W każdej ze szkół zorganizowane zostaną Dni Narodowe - Dzień Polski w Norwegii i Dzień Norweski w Polsce. Uwieńczeniem działań projektowych będzie wydanie przewodnika "Szlakiem zabytków światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Polsce i Norwegii".
 

Projekt wzbogaca ofertę edukacyjną  SP 14 oraz promuje nowoczesne metody nauczania i uczenia się. Wprowadza korzystne zmiany w organizacji pracy szkoły, zrywa ze szkolną rutyną. Realizacja działań angażuje i integruje całą społeczność szkolną. Swoim zaangażowaniem uczestnicy projektu chcą kształtować pozytywny wizerunek szkoły- szkoły nowoczesnej propagującej idee integracji europejskiej, szkoły kreatywnej i otwartej na środowisko  oraz zaangażowanej w liczne działania. 

W dniach  5-10 maja 2014 odbyła się pierwsza wizyta w Partnerskim Projekcie "Od tablicy do tabletu – podróż z tabletem szlakiem zabytków UNESCO Norwegii i Polski". Delegacja SP 14 udała się do miejscowości Fjell w okolicach Bergen  z wizytą roboczą.
 

Na miejscu zostałyśmy ciepło i serdecznie powitani przez gospodarzy, czyli szkołę Unggdomsskule z Fjell - podkreślają uczestnicy projektu . W trakcie wizyty mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzić szkołę w Fjell i jej oddział specjalny jak również resocjalizacyjny w Ganstag - dodają.

Cała wizyta była wypełniona rozmowami i wzajemnym poznawaniem siebie, szkół, systemów edukacyjnych w tym form i metod pracy. Uczestnicy mogli obserwować pracę szkoły, poprzez spotkania się z nauczycielami i uczniami. Zapoznali się się z różnorodnymi rozwiązaniami zwiększającymi efektywność kształcenia i wychowania uczniów w tym: działalnością farmy i jej funkcją wychowania przez pracę, zajęciami naturbruk i ich rolą terapeutyczną – hortiterapia, jak również zajęciami hundehold z elementami dogoterapii.


Na jedym ze spotkań ustalone zostały najważniejsze szczegóły działań, które mają być przeprowadzone w ramach projektu.  Jako pierwsze zostały zaplanowane wizyty partnerskie, tak zwane ”mobilities”. Wiemy już kiedy i gdzie się spotkamy - informują uczestnicy projektu. I tak - najbliższa wizyta odbędzie się w Polsce w sierpniu 2014 roku, kolejna w Norwegii w październiku. W Polsce przyjmować naszych gości będziemy od 20 do 26 sierpnia 2014 roku.
 

Gospodarze włożyli wiele wysiłku abyśmy czuli się bardzo dobrze w ich kraju, miejscowości, szkole. W ramach zacieśniania stosunków oraz bliższego poznania się wspólnie zwiedzaliśmy Bergen w tym Bryggen- szereg hanzeatyckich budynków handlowych w Bergen, które znajdują się od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ostatniego wieczoru gospodarze zaprosili nas na wspólną kolację, podczas której mieliśmy możliwość skosztowania tradycyjnych dań  norweskich.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie