MZS Nr 5 Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w RCKP
09.11.2018

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w MZS Nr 5 - "Do Niepodległej czyli rzecz o Legionach"

Dnia 5 listopada 2018 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, uczniowie Technikum nr 6 w Krośnie („Budowlanka”) przedstawili inscenizację z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Nosiła ona tytuł : ”Do Niepodległej, czyli rzecz o Legionach”. Zgromadzeni widzowie i zaproszeni goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć w czterech scenach los i dzieło Legionów Polskich w czasie I wojny światowej oraz uzmysłowić sobie ich wielką rolę  w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w MZS Nr 5   -

Pierwsza scena przeniosła widzów do sierpnia 1914 r. na krakowskie Oleandry, gdzie Józef Piłsudski uformował I Kompanię Kadrową ze swoich strzelców i chłopców z Polskich Drużyn Strzeleckich by wyruszyć  z nią w długi marsz ku niepodległości.

Scena druga rozgrywa się w 1916 r. pod Kostiuchnówką, gdzie Legiony  odparły atak rosyjskiej nawałnicy.  Legioniści walczący w okopach , w chwilach wytchnienia opowiadają swoje przeżycia z pierwszych 2 lat wojny. Scena ta ukazuje skomplikowane losy i ciężką dolę pierwszych  żołnierzy niepodległości.

Scena trzecia przeniosła odbiorców spektaklu do roku 1917,  kiedy to Legioniści   z I i III Brygady - posłuszni rozkazowi Piłsudskiego, odmówili złożenia przysięgi braterstwa broni z Niemcami i wierności cesarzowi Niemiec. Moment ten zwany „kryzysem przysięgowym” był de facto symbolem końca epopei  legionowej.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w MZS Nr 5   -

Całość występu  zwieńczona  została wykonaniem  „Kantyczki z lotu ptaka” oraz  „Hymnem Polski”.

Uczniowie wykonali również takie utwory jak: „O MÓJ ROZMARYNIE” , „I Kadrowa”, „Piechota”, „Ułani malowane dzieci”, „My pierwsza brygada”, „Wojenko”.

Inicjatorem i opiekunem młodzieży był Pan Wiesław Biedroń.

Opracowanie: MZS Nr 5