06.10.2014

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Krośnie

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem – klasyką, jak i twórczością współczesną - pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizatorzy chcą zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

Program od lat cieszy się uznaniem publiczności w całej Polsce – uczniów i nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy. Patronują mu: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Popierają go m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Robert Gonera, Jan Jakub Kolski, Andrzej Maleszka. Program zyskał również aprobatę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Program skierowany jest do wszystkich grup wiekowych na każdym etapie edukacyjnym: klasy I - III; IV-VI szkół podstawowych; gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Każdy cykl obejmuje 7 spotkań w ciągu roku. Każda grupa przychodzi do kina raz w miesiącu. Spotkania składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa lub prelekcji multimedialnych, projekcji filmu oraz dyskusji dla chętnych uczniów. Dla klas młodszych przewidziane są warsztaty artystyczne i konkursy.

Projekcje filmowe będą się odbywać raz w miesiącu, od października 2014 do kwietnia do 2015. Gmina Krosno zapewnia rozganizowanym grupom ze szkół, położonych w znacznej odległości od Art-Kina, bezpłatny dojazd na wszystkie seanse.