01.02.2016

Nie można zaakceptować postawy biernej w sytuacjach ekstremalnych – zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

25 stycznia 2016 r  w  ramach  krośnieńskich  obchodów  Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w auli PWSZ  im. S.Pigonia odbyła  się debata oksfordzka  na temat:  Nie można zaakceptować postawy biernej w sytuacjach ekstremalnych  –  zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Debatę poprowadziła  dr hab. Elżbieta Rączy (UR, IPN O/Rzeszów) oraz  Jakub Izdebski   (IPN O/Rzeszów).

Uczestnikami debaty byli uczniowie  I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika ( Aleksandra Nawrocka, Julia Kolanko,  Aleksandra Zając, Weronika Zoła, Konrad Krukierek, Konrad Rzońca)  oraz Zespołu  Szkół Muzycznych (Beniamn  Kosior, Karol Menet, Mikołaj Mazur, Jakub Skiba).

Nie można zaakceptować postawy biernej w sytuacjach ekstremalnych  –  zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej. - zdjęcie w treści  nr 1

Widownia, którą w dużej mierze  stanowiła młodzież z krośnieńskich szkół, miała możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron przed i po debacie, w trakcie głosowania. Uczestnicy debaty  wysłuchali również  wystąpienia  prof. Szewacha Weissa, honorowego gościa  krośnieńskich obchodów.

Uczniowie przygotowując się do debaty, uczestniczyli  w warsztatach  prowadzonych  przez   Elżbietę Rączy  oraz  Jakuba Izdebskiego, zapoznali się z literaturą przedmiotu i wzbogacili swą wiedzę na temat Holokaustu.

Nie można zaakceptować postawy biernej w sytuacjach ekstremalnych  –  zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej. - zdjęcie w treści  nr 2

Opiekę z ramienia szkół nad młodzieżą  sprawowali  nauczyciele :  Beata Wygonik – Wronka, Paweł Zygarowicz (I LO), Ewa Gorczyca –Kwilosz i Beata Zep(ZSM).