02.08.2016

Nagroda Izby Architektów dla uczniów krośnieńskiej "Budowlanki"

W ostatni piątek lipca w sali narad Urzędu Miasta Krosna odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Izby Architektów RP w ogólnopolskim konkursie dla szkół realizujących zajęcia według programu edukacyjnego IARP pt. „Kształtowanie przestrzeni”. Dyplomy i nagrody wyróżnionym uczniom wręczali Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna i  Andrzej Depa – przewodniczący Podkarpackiej Izby Architektów.

Program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni” jest przeznaczony dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego najważniejszym zadaniem jest budowanie świadomości społecznej i kształcenie wrażliwości młodych ludzi na jakość otoczenia z wykorzystaniem wiedzy i niektórych praktycznych umiejętności z zakresu architektury i urbanistyki.

Nagroda IARP

Uczniowie z nauczycielem omawiają tematykę problemów współczesnego miasta oraz  tematy związane z projektowaniem i architekturą zgodnie z materiałami dostępnymi z IARP. Następnie wykonują prace konkursową o zadanym temacie.

Nagroda SARP

Temat konkursu w roku szkolnym 2015/16 to „Otoczenie szkoły jako przyjazna i bezpieczna przestrzeń publiczna łącząca społeczność lokalną - komu i w jaki sposób powinna służyć”.

Nagtorda SARP

Założenia konkursu były takie, że szkoła jest miejscem ważnym nie tylko dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.

Nagroda SARP

Jest miejscem ważnym dla lokalnej wspólnoty mieszkańców. Budynek szkoły jest zwykle okazalszy niż otaczające ją obiekty, co pozwala jej spełniać rolę „przystanku” w przestrzeni publicznej. Otoczenie szkoły wpływa na ocenę szkoły jako miejsca. To miejsce może być kreatywne, przyjazne, bezpieczne, interesujące, dające różne możliwości.

Zadaniem konkursowym było:

• zbadanie, komu powinna służyć przestrzeń publiczna najbliższego i dalszego otoczenia szkoły,
  • analiza miejsca pod względem walorów i wad,
  • zaproponowanie rozwiązania, które umożliwi korzystanie z otoczenia szkoły różnym grupom lokalnej społeczności.

Nagroda SARP

Uczniowie Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego zmierzyli się z tym tematem i jako jedna z dwóch drużyn z Polski zakwalifikowała się do ścisłego finału zdobywając nagrodę.

Nagroda SARP

Jest to zespół w składzie: Martyna Zajdel, Maria Marszałek, Mateusz Buda, Alicja Wołczańska, Monika Kranc (uczniowie klasy I Technik renowacji elementów architektury i II technik budownictwa).

Nagroda SARP

Opiekunem uczniów z ramienia szkoły był mgr inż. arch. Łukasz Zima.

Gratulujemy!